Nazwa użytkownika i pseudonim mogą być danymi osobowymi

Data: 15-10-2014 r.

Login użytkownika tylko w niektórych okolicznościach można uznać za daną osobową. Aby to zweryfikować, należy sprawdzić, czy za pomocą tego rodzaju informacji da się ustalić tożsamość osoby posługującej się określoną nazwą użytkownika.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że nazwa użytkownika jest daną osobową. Każdy przypadek wymaga oddzielnego przeanalizowania. W niektórych przypadkach w grę wchodzi jedynie pośrednia identyfikacja użytkownika, czyli wymagająca dodatkowych informacji, np. będących w posiadaniu administratora serwisu internetowego.

W Internecie powszechnie używa się również pseudonimów, potocznie określanych angielskim słowem nick. Pod tym pojęciem rozumie się nazwę używaną do podpisania wiadomości umieszczanych na forach dyskusyjnych, podpisywania komentarzy na portalach informacyjnych, oznaczania osób uczestniczących w czatach, czy też nazwę w komunikatorach internetowych. Co istotne, pseudonim często może być tożsamy z nazwą użytkownika, która identyfikuje daną osobę.

Nick może mieć charakter tymczasowy lub stały. W pierwszym przypadku jest używany ad hoc, np. w trakcie czatu w celu oznaczenia osoby na czas jej udziału w dyskusji czy skomentowania wydarzenia w portalu informacyjnym. W takie sytuacji ta sama osoba może występować za każdym razem pod inną nazwą. Drugi przypadek dotyczy użytkowników rejestrowanych na forach dyskusyjnych czy w portalach społecznościowych. Przy pseudonimie używanym stale dla każdego połączenia z daną usługą, jedna osoba może występować pod tą samą nazwą.

Niezależnie od rodzaju nicku, system informatyczny lub serwis rejestruje adresy IP komputerów, z których korzysta użytkownika. Pseudonim zostaje przypisany konkretnemu użytkownikowi, staje się więc dodatkową informacją ułatwiającą jego identyfikację. Dlatego w pewnych sytuacjach nick może być uznany za dane osoby możliwej do zidentyfikowania.

Katarzyna Kaczanowska, niezależny konsultant IT

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35882 )
Array ( [docId] => 35882 )

Array ( [docId] => 35882 )