Nowa ustawa o ochronie danych osobowych jeszcze w tym roku

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 24-06-2016 r.

Do końca 2016 roku ma powstać projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych – zapowiedział Witold Kołodziejski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Konieczność zmian jest związana z przyjęciem ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych, które zreformuję ochronę danych w całej Unii Europejskiej.

Witold Kołodziejski podczas wspólnego posiedzenia seminaryjnego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu RP organizowanego we współpracy z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych omówił wyzwania związane z przyjęciem unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

 

Chociaż akt ten będzie obowiązywał bezpośrednio w całej UE, to część kwestii pozostawia do uregulowania lub doprecyzowania przez prawo krajowe. Będzie to wymagało zmiany nawet kilkuset aktów prawnych w Polsce. Jak zapowiedział minister Kołodziejski – „będziemy chcieli przyjąć elastyczne i nowoczesne podejście do konstruowania przepisów i tam gdzie to możliwe – zmniejszyć uciążliwe obciążenia na rzecz rozliczania i przestrzegania zasad”.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji poinformował też, że do końca roku powstanie projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych. Oznacza to, że po ostatniej dużej nowelizacji ustawy o ochronie danych osobowych z początku 2015 roku, czekają nas kolejne zmiany w tym zakresie. Gotowy projekt ma być poddany szerokim konsultacjom.

Zdaniem Kołodziejskiego nowa ustawa jest potrzebna ze względu na konieczność dostosowania jej do postępu technologicznego, a obecna ustawa o ochronie danych osobowych „po 20 latach jest archaiczna”. Tworząc projekt nowej ustawy ministerstwo będzie chciało promować mechanizm ochrony prywatności na etapie projektowania konkretnych rozwiązań oraz na poziomie ustawień domyślnych urządzeń cyfrowych, które dziś jego zdaniem są zbyt otwarte na wyciek prywatnych danych.

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39154 )
Array ( [docId] => 39154 )