Parlament Europejski poparł umowę parasolową

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 06-12-2016 r.

Parlament Europejski opowiedział się za przyjęciem tzw. umowy parasolowej między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Umowa ta dotyczy przekazywania danych osobowych przez Atlantyk w celach egzekwowania prawa, w tym walki z terroryzmem. Ma ona chronić dane osobowe, które już zostały przekazane do USA.

W środę 30 listopada na sesji plenarnej odbyła się debata, a w czwartek 1 grudnia głosowanie nad umową między Stanami Zjednoczonymi a UE w sprawie ochrony informacji osobowych powiązanych z zapobieganiem przestępstwom, ich śledzeniem, wykrywaniem i ściganiem (tzw. umowa parasolowa). Umowa uzyskała szerokie poparcie posłów, za było 481 parlamentarzystów.

 

Umowa parasolowa obejmuje wszystkie transfery danych osobowych, takich jak nazwiska, adresy lub informacje o karalności, wymienianych między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi w celu zapobiegania, wykrywania i ścigania przestępstw, w tym terroryzmu.

Umowa ma zagwarantować wysokie standardy i solidne prawa dla obywateli po obu stronach Atlantyku w sytuacjach, gdy wymieniane są dane między organami policji i wymiaru sprawiedliwości. „Prawa podstawowe obywateli będą nareszcie lepiej chronione niż obecnie, gdy odbywa się to po prostu na zasadzie wzajemnego uznawania dzisiejszych niskich standardów” – powiedział po głosowaniu poseł sprawozdawca Jan Philipp Albrecht.

Trzeba pamiętać, że umowa parasolowa nie jest podstawą prawną do przekazywania danych osobowych do USA. Ma ona chronić informacje, które już zostały przekazane.

W wyniku porozumienia obywatele po obu stronach Atlantyku będą mieli prawo do:

  • informacji w przypadku naruszenia bezpieczeństwa danych,

  • poprawienia błędnych informacji,

  • odwołania się do sądu.

Umowa ustanawia także ograniczenia w zakresie przetwarzania danych wrażliwych, dalszego ich przekazywania i okresów przetrzymywania danych.

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39798 )
Array ( [docId] => 39798 )