PE: Ochrona danych osobowych nie podlega negocjacji

Data: 29-05-2015 r.

Zasady Unii Europejskiej dotyczące ochrony danych osobowych nie mogą zostać osłabione w wyniku integracji unijnych i amerykańskich rynków internetowych oraz finansowych – uważają posłowie Parlamentu Europejskiego.

Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) powinno wykluczyć wszystkie istniejące oraz przyszłe zasady ochrony danych osobowych z obszaru ustępstw UE – ustalili posłowie Parlamentu Europejskiego podczas ostatniego posiedzenia. Z ich rekomendacji wynika, że przepisy dotyczące przepływu danych osobowych mogłyby być negocjowane tylko w wypadku, gdy takie same zasady będą obowiązywać "po obu stronach Atlantyku".

Porozumienie handlowe między UE i USA ma ułatwić dostęp europejskich firm do amerykańskiego rynku, jednak jak zaznaczyli posłowie z komisji handlu międzynarodowego nie może się to odbywać kosztem standardów UE i jej prawa do definiowania na swój sposób interesu publicznego. Na ostatnim posiedzeniu posłowie przyjęli zalecenia dotyczące negocjacji TTIP. Sposoby rozstrzygania sporów między inwestorami i państwami powinny, ich zdaniem, zostać zreformowane.

Zalecenia dla Komisji Europejskiej w sprawie rozmów dotyczących Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) zostały przyjęte przez komisję 28 głosami, 13 posłów głosowało przeciw, nikt się nie wstrzymał. Teraz tekst musi jeszcze zostać zatwierdzony na posiedzeniu plenarnym.

Posłowie wezwali również do dalszej poprawy przejrzystości rozmów dotyczących TTIP, poprzez upublicznienie większej ilości związanych z nimi dokumentów oraz uzyskanie pozwolenia Stanów Zjednoczonych na publikację większej ich ilości. Posłowie podkreślają, że każda odmowa ujawnienia propozycji negocjacyjnej powinna być uzasadniona oraz domagają się dostępu dla wszystkich posłów do "skonsolidowanych dokumentów" (dotyczących rozdziałów porozumienia, co do których istnieją stanowiska UE i Stanów Zjednoczonych).

Umowa między dwoma największymi blokami gospodarczymi świata, które już obecnie "podzielają i pielęgnują" podobne zasady i wartości ma potencjał stworzenia standardów globalnych i uniemożliwić wypełnienia takiej roli tym państwom, kraje wyznają i praktykują zupełnie inne normy i wartości - uważają posłowie.

Tekst przegłosowany przez parlamentarną komisję ds. handlu musi zostać teraz przyjęty przez cały Parlament, podczas glosowania plenarnego, obecnie zaplanowanego 10. czerwca (do potwierdzenia).

Wioletta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37244 )
Array ( [docId] => 37244 )