Przetwarzanie danych – według prawa państwa, w którym działamy

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 02-08-2016 r.

Firmy przetwarzające dane osobowe na potrzeby swojej działalności, muszą kierować się prawem państwa, na którego terytorium prowadzą działalność – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 28 lipca 2016 r. Jest tak nawet w sytuacji, gdy główna siedziba firmy znajduje się w innym państwie. Warunkiem jest jednak, aby firma miała stabilne rozwiązania organizacyjne w kraju, w którym działa.

Sprawa rozpatrywana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczyła spółki Amazon. Firma ma swoją główną siedzibę w Luksemburgu, ale działa na terenie całej Unii Europejskiej, także w Austrii. Jednak w tym kraju nie ma siedziby ani oddziału. W związku z tym pojawiło się pytanie, prawo którego państwa – Luksemburgu czy Austrii – należy w przypadku spółki stosować.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że wobec firm, których działalność polega na przetwarzaniu danych osobowych, powinno być stosowane prawo państwa, w którym firma faktycznie działa. Trybunał podkreślił jednak, że dodatkowo firma powinna posiadać w danym kraju stabilne rozwiązania organizacyjne. W kontekście rozpatrywanej sprawy, Trybunał przyznał, że za takie rozwiązania nie można uznać faktu, że strona internetowa spółki jest dostępna na terytorium państwa, w którym świadczy ona usługi.

Trybunał nie dał jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, prawo którego kraju trzeba stosować wobec spółki Amazon. Dał jednak sądowi, który tę kwestię będzie rozpatrywał, wskazówkę, jakie przesłanki należy rozważyć:

  1. na terytorium jakiego kraju jest prowadzona działalność,

  2. czy spółka ma w tym kraju stabilne rozwiązania organizacyjne.

Źródło:

  • Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 28 lipca 2016 r. (C-191/15)

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39299 )
Array ( [docId] => 39299 )