RPO o udostępnieniu danych wrażliwych przez TVP Info

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 10-01-2017 r.

TVP Info złamała prawo, udostępniając wrażliwe dane osobowe jednego ze świadków retransmitując proces w sprawie śmierci Ewy Tylman – twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO zwrócił się w tej sprawie do prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu i do GIODO. Poprosił też o wyjaśnienia prezesa zarządu TVP S.A.

W Sądzie Okręgowym w Poznaniu 3 stycznia 2017 r. rozpoczął się proces w sprawie zabójstwa Ewy Tylman, przeciwko Adamowi Z. Rzecznik Praw Obywatelskich z informacji medialnych dowiedział się o sytuacji, jaka miała miejsce podczas retransmisji rozprawy przez stację telewizyjną TVP Info. Z dostępnych informacji wynika, że mimo braku zgody sądu na bezpośrednią transmisję z rozprawy, niektóre stacje telewizyjne nadawały przekaz z pewnym opóźnieniem. Sąd wyraził bowiem zgodę na rejestrację procesu. Pomimo tego opóźnienia, stacja TVP Info nie wygłuszyła danych osobowych, w tym danych wrażliwych osób, które pojawiły się w odczytywanych podczas rozprawy pełnych wyjaśnieniach oskarżonego.

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, mogło dojść w związku z tym do naruszenia dóbr osobistych osób, których dane zostały ujawnione, ich prawa do ochrony danych osobowych i prawa do prywatności, chronionych na mocy ustawy o ochronie danych osobowych. RPO przywołuje także przepisy Prawa prasowego, zgodnie z którymi:

„Nie wolno publikować w prasie danych osobowych i wizerunku osób, przeciwko którym toczy się postępowanie przygotowawcze lub sądowe, jak również danych osobowych i wizerunku świadków, pokrzywdzonych i poszkodowanych, chyba że osoby te wyrażą na to zgodę”.

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu oraz do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z prośbą o dodatkowe informacje w sprawie. Skierował też pismo do prezesa zarządu TVP S.A. z prośbą o informacje o podjętych działaniach, które mają na celu usunięcie powstałych szkód, a także przeciwdziałanie takim zdarzeniom w przyszłości. Rzecznik przypomina też, że osobom, których dane zostały ujawnione, przysługują odpowiednie środki prawne – powództwo do sądu cywilnego w sprawie o ochronę dóbr osobistych. Mogą z nich skorzystać w trybie indywidualnym.

Źródło:

Rzecznik Praw Obywatelskich

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39893 )
Array ( [docId] => 39893 )

Array ( [docId] => 39893 )