Zmiany w udostępnianiu dokumentów z danymi osobowymi

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 09-08-2015 r.

Rzecznik Praw Dziecka będzie miał łatwiejszy dostęp do danych osobowych (w tym danych wrażliwych) z akt sądowych i dokumentów urzędowych. Do tej pory, to od dobrej woli organów władzy publicznej, w tym sądów zależało czy zgodziły się przesłać RPD dokumenty do jego siedziby. Po wejściu w życie nowelizacji rzecznik będzie miał prawo żądać takiego ich udostępnienia.

Nowelizacja ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka ma ułatwić pracę tego urzędu. Po wejściu ustawy w życie RPD będzie mógł żądać od organów władzy publicznej, organizacji lub instytucji, w tym sądów, złożenia wyjaśnień, udzielenia informacji lub udostępnienia akt i dokumentów, w tym zawierających dane osobowe. Co więcej, rzecznik będzie mógł żądać przesłania tych dokumentów do swojej siedziby.

Jak twierdzi sam rzecznik, obecnie większość sądów ułatwia mu pracę, przesyłając akta do jego siedziby w Warszawie, część jednak tego odmawia i informuje, że udostępnia je jedynie u siebie w siedzibie. Teraz ma się to zmienić.

Organy władzy publicznej będą musiały na żądanie rzecznika przesłać do jego siedziby dokumentację. Rzecznik Praw Dziecka zyska tym samym dostęp do danych osobowych, które znajdują się w tych dokumentach, w tym do danych szczególnie chronionych, czyli danych wrażliwych.

Co więcej, rzecznik będzie miał także prawo odmówić – również organom władzy publicznej – ujawnienia danych osoby, od której uzyskał informację o naruszeniu praw lub dobra dziecka. Będzie mógł także nieudostępnić dokumentacji zgromadzonej w toku badania sprawy, jeżeli uzna to za niezbędne dla ochrony wolności, praw i interesów jednostki. Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Źródło:

Rzecznik Praw Dziecka

Wioleta Szczygielska

Zobacz także:

  • Ochrona danych osobowych w procesie rekrutacji
  • Do wydania biletu okresowego nie trzeba numeru PESEL
  • Czy minister może określać zasady usuwania nagranych obrazów i danych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37658 )
Array ( [docId] => 37658 )

Array ( [docId] => 37658 )