Bezskuteczność zmiany umowy spółki bez wpisu

Data: 07-05-2022 r.

Niezależnie od tego co jest przedmiotem zmiany umowy spółki, jeśli w terminie sześciu miesięcy od tej zmiany, nie została ona zgłoszona do sądu rejestrowego, to zmiana nie wywołuje skutków prawnych. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 29 kwietnia 2022 r. 

Zgodnie z art. 256 ksh zmianę umowy spółki zgłasza się do sądu rejestrowego. W § 3 przywołanego przepisu znajduje się odesłanie do innych przepisów odpowiednio stosowanych do zarejestrowania zmian umowy spółki. Wśród nich jest art. 169 ksh. Przesądza on, że w przypadku braku zgłoszenia zawiązania spółki do sądu rejestrowego w terminie sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy, umowa spółki ulega rozwiązaniu. 

Bezskuteczny upływ terminu

 

W związku ze wskazanym odesłaniem, rodzi się pytanie, czy każda zmiana umowy spółki, niezależnie od jej przedmiotu będzie bezskuteczna, jeżeli nie zostanie zgłoszona w terminie 6 miesięcy od jej podjęcia?

Sąd Najwyższy odpowiedział na to pytanie w Uchwale z 29 kwietnia 2022 r. - sygn. III CZP 75/22. Stwierdził jednoznacznie, że zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która nie została zgłoszona do sądu rejestrowego w terminie sześciu miesięcy od dnia jej dokonania, nie wywołuje skutków prawnych. 


Zobacz także: Udziały w jednoosobowej spółce z o.o. a składki na ZUS 

Wniesienie nieruchomości aportem i brak wpisu do rejestru

O bezskutecznym upływie terminu wypowiadał się Sąd Najwyższy także w wyroku z 28 lutego 2017 r - sygn. I CSK 127/16.  Odniósł się w nim do sytuacji niezgłoszenia w przewidzianym terminie zmiany umowy spółki polegającej na podwyższeniu kapitału zakładowego. Zmiana umowy spółki polegała w analizowanej sprawie, na podwyższeniu kapitału zakładowego, w związku z wniesieniem aportem nieruchomości do spółki.  


Zobacz także: Wniesienie jednoosobowej działalności gospodarczej do spółki z o.o. – skutki podatkowe i rachunkowe 

We wskazanym wyroku Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że bezskuteczny upływ terminu na zgłoszenie do sądu rejestrowego zmiany umowy spółki, polegającej na podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez objęcie udziałów w prawie własności nieruchomości, sprawia, że prawo do nieruchomości wraca do wnoszącego wkład. Jest to skutek rzeczowy, więc nie wymaga to żadnej dodatkowej czynności prawnej. Zdaniem SN czynności polegające na wniesieniu nieruchomości aportem stają się bezskutecznego ze skutkiem sprzed uchwały o podniesieniu kapitału zakładowego

Wyrok nie spotkał się z jednoznaczną aprobatą. Pojawiły się głosy sprzeciwu, uznające, że upływ terminu w takim przypadku powoduje jedynie skutek obligacyjny w postaci obowiązku zwrotu nieruchomości. Zresztą także sam Sąd Najwyższy niezbyt spójnie przedstawił swoje argumenty w uzasadnieniu. Stwierdził bowiem, że następuje przeniesienie własności nieruchomości na rzecz spółki. Później jednak, w związku z bezskutecznym upływem terminu, stają się ex tunc nieskuteczne. 


Zobacz także: Zwolnienie z opodatkowania dochodów z udziału w zyskach spółek. Nowa interpretacja ogólna Ministra Finansów 

Źródło:

Wyrok Sądu Najwyższego z 28 lutego 2017 r - sygn. I CSK 127/16 wraz z uzasadnieniem - baza rzeczeń Sądu Najwyższego - sn.pl
Informacja dotycząca uchwały Sądu Najwyższego z dnia 29 kwietnia 2022 r. umieszczona na oficjalnej stronie Sądu Najwyższego - sn.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41760 )
Array ( [docId] => 41760 )