Ceramika z Bolesławca ze specjalną ochroną UE

Data: 21-04-2022 r.

Komisja Europejska zaproponowała, aby określone wyroby rzemieślnicze i przemysłowe zyskały dodatkową ochronę. Wśród nich znalazła się ceramika z Bolesławca. 

Komisja Europejska, w połowie kwietnia zaproponowała ochronę własności intelektualnej w odniesieniu do wyrobów rzemieślniczych i przemysłowych. Zyskają ją wyroby charakteryzujące się oryginalnością, które nadal są wytwarzane tradycyjnie w rejonach z których pochodzą. Komisja dąży do tego, by producenci mieli możliwość opatrzenia swoich produktów unijnym logo, odnoszącym się do miejsca, w którym powstają. 

Wśród przykładowych produktów wymieniono: szkło z Murano, noże z Solingen, tweed z Donegal, porcelanę z Limoges, a także dolnośląską ceramikę z Bolesławca

Ceramika z Bolesławca

Bolesławiec, położony na Dolnym Śląsku słynie z produkcji ceramiki. Jest znana nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. Jej historia zaczyna się w XIX wieku. Jest wytwarzana z kamionki użytkowej. Do dziś zachowała swój ludowy, artystyczny charakter. Każdy produkt jest malowany ręcznie, albo stemplowany. Każdy kto miał okazję widzieć bolesławiecką ceramikę, z pewnością dostrzegł jej wyjątkowy charakter. Dostrzegła go także Komisja Europejska. 

Rozporządzenie chroniące ceramiczny skarb 

Dotychczas w Unii Europejskiej stosuje się z wielkim powodzeniem regulacje pozwalające na geograficzne oznaczanie produktów rolnych i spożywczych. Nowym pomysłem jest zastosowanie podobnego rozwiązania dla produktów rzemieślniczych i przemysłowych. Będzie ono podkreślało tradycje ich produkowania i odnosiło się także do miejsca w którym powstają. 

Proponowane rozporządzenie ma nie tylko ustanowić ochronę oznaczeń geograficznych na terenie całej Unii Europejskiej, lecz także pomóc w zwalczaniu podrabiania produktów. Dotyczy to również sprzedaży przez internet. 

Cena nowych oznaczeń ma być przystępna, a rejestracja jak najbardziej ułatwiona. Wnioski złożone do właściwych organów państwowych zostaną po wstępnej weryfikacji przekazane do Urzędu UE do spraw Własności intelektualnej. Jeśli państwa członkowskie nie będą miały stworzonych odpowiednich procedur, będzie istniała droga do złożenia wniosku bezpośrednio do organów europejskich. 

***

Oznaczenie geograficzne będzie miało z jednej strony charakter ochronny, z drugiej pozwoli konsumentom w łatwiejszy sposób rozróżniać te wyjątkowe produkty. Rozpowszechnienie danego regionu, ma także - zdaniem Komisji - przyczynić się do jego rozwoju gospodarczego, a nawet turystycznego, a to przełoży się także na powstawanie nowych miejsc zatrudnienia. Także dla osób dysponujących specjalnymi kwalifikacjami.

Dodatkowa ochrona ma być także dodatkową motywacją dla samych producentów, by konkurowali na rynkach europejskich i światowych. Środki ochrony zwiększą widoczność ich produktów, a to ma zachęcić ich do dalszego rozwoju i czerpania korzyści z ich tradycyjnie wytwarzanych produktów. Co więcej, takie rozwiązanie daje tym tradycyjnym produktom większą szansę na przetrwanie.

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu komisji Europejskiej - portal ec.europa.eu

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41672 )
Array ( [docId] => 41672 )