Czym jest umowa barterowa i jak powinna wyglądać?

Autor: Artykuł sponsorowany
Data: 17-05-2023 r.

Dzięki umowie barterowej można rozliczyć się z kontrahentem bezgotówkowo. Ten typ handlu ma bardzo długą historię już tysiące lat temu na tej zasadzie realizowano współprace handlowe. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega barter. Jak powinna wyglądać umowa barteru?

Barter – co to jest?

Pomimo tego że większości osób barter kojarzy się z ubiegłymi wiekami, to jednak taka forma transakcji nawet dziś cieszy się bardzo dużą popularnością. Na współprace barterowe często decydują się firmy debiutujące na rynku.

 

Skrócona definicja barteru mówi, że jest to transakcja handlowa, która obejmuje bezgotówkową wymianę dóbr – towarów lub usług, pomiędzy kontrahentami. Ważne jest, aby przedmioty tej wymiany miały zbliżoną lub tę samą wartość.

Umowa barterowa – co warto wiedzieć na jej temat?

Z racji tego, że wymiana usług bądź też towarów na zasadzie bezgotówkowej wymiany jest w Polsce legalna, wzór na umowę barterową dostępny jest w internecie. Aby zabezpieczyć transakcję handlową, strony transakcji koniecznie muszą podpisać między sobą umowę.

Wzór aneksu do umowy z omówieniem znaleźć można pod adresem: https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/aneks-do-umowy-wzor-z-omowieniem/.

Obowiązujące w Polsce prawo głosi, że umowa barteru jest tzw. umową nienazwaną. Odnoszą się do niej przepisy kodeksu cywilnego dotyczące sprzedaży. W wyniku podpisania umowy barterowej każda ze stron transakcji staje się zarówno nabywcą, jak i sprzedawcą.

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie https://aleo.com/pl/, umowa barterowa powinna zawierać następujące informacje:

  • przedmiot umowy – usługa lub towar,

  • czas wykonania wymiany,

  • sposób rozliczenia się pomiędzy stronami umowy,

  • miejsce i data podpisania umowy,

  • szczegółowe dane kontrahentów,

  • konsekwencje niezrealizowania umowy,

  • możliwość odstąpienia od umowy.

Jakie są wady i zalety barteru?

Umowa barterowa często wykorzystywana jest jako sposób na pominięcie obostrzeń walutowych, które obowiązują pomiędzy różnymi krajami. Dla stron umowy wiąże się ona ze sporymi oszczędnościami i możliwością zachowania gotówki. Płatność w naturze jest z reguły o wiele bardziej korzystna pod względem finansowym. Dzięki barterowi można dodatkowo pozbyć się zalegających w magazynie przedmiotów, a jednocześnie – pozyskać nowych klientów.

Jaką wadę barteru można wskazać brak szczegółowych regulacji prawnych. Dla wielu osób problem stanowi także ustalenie wartości rynkowej przedmiotu transakcji, co może prowadzić do nieprawidłowości w rozliczaniu się z urzędem skarbowym. Jeśli urząd skarbowy dojdzie do wniosku, że kwota transakcji została przez podatnika zaniżona lub zawyżona, będzie mógł wezwać strony umowy do złożenia wyjaśnień.

Podsumowując, umowa barterowa staje się coraz bardziej popularna i to nie tylko wśród małych, ale także dużych przedsiębiorstw. Korzyści wynikające z transakcji wymiennej są wręcz niezliczone. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wymiana barterowa nie zwalnia kontrahentów z konieczności rozliczenia się z urzędem skarbowym z uzyskanych korzyści majątkowych. To właśnie na podstawie umowy barterowej określić można wartość usług lub towarów podlegających wymianie.

Artykuł sponsorowany

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42982 )
Array ( [docId] => 42982 )