Dokumenty potrzebne przy rejestracji spółki z o.o.

Autor: Rejmer Dawid
Data: 08-04-2012 r.

Aby poprawnie zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przedsiębiorca musi przygotować szereg dokumentów, formularzy i oświadczeń. Każdy, nawet najmniejszy błąd skutkuje odrzuceniem przez sąd wniosku. Przeczytaj uważnie czego potrzebujesz, aby Twoja spółka została zarejestrowana szybko i sprawnie.

Dokumenty notarialne

Umowa musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, podpisanego przez wszystkich wspólników. Będąc u notariusza należy pamiętać o poproszeniu o trzy egzemplarze umowy. Dwa należy złożyć do sądu, ostatni będzie potrzebny do zawierania umów w imieniu spółki w organizacji. Do rejestracji spółki potrzebne są także notarialne wzory podpisów członków zarządu spółki. Jeżeli wspólnicy mają pełnić jednocześnie funkcje członków zarządu, warto przygotować te dokumenty podczas jednej wizyty u notariusza.

Formularze KRS

Rejestracja spółki odbywa się poprzez wypełnienie formularzy KRS. Podstawowe druki to KRS W3 oraz załączniki. Te najważniejsze, potrzebne przy rejestracji każdej spółki z o.o. to:

  • KRS-WE (dane wspólników spółki)
  • KRS-WK (dane osób wchodzących w skład zarządu)
  • KRS-WM (przedmiot działalności).

Inne mniej popularne załączniki to:

  • KRS-WA (oddziały spółki)
  • KRS-WH (sposób powstania podmiotu)
  • KRS-WL (prokurenci)
  • KRS-ZN (sprawozdania finansowe i inne dokumenty).

Inne dokumenty

Dokumenty, które należy przygotować samodzielnie to oświadczenie zarządu o wniesieniu kapitału, dokumenty o powołaniu członków organów spółki (jeżeli nie zostali powołani w umowie spółki), lista wspólników, dane członków zarządu spółki, dokument potwierdzający prawo do lokalu (może to być np. umowa najmu). Należy także pamiętać o formularzach NIP-2 oraz RG-1, które powinny być załączone do wniosku o rejestrację spółki.

Rejmer Dawid

Opinie czytelników

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych użytkowników

Polecane artykuły

Zobacz także

Wzór Polityki Bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych

pobierz

Ochrona danych osobowych

pobierz

Porządkowanie danych w Excelu

pobierz

Polecamy

1323