Jak uzyskać odpis z Krajowego Rejestru Sądowego?

Autor: Matys Łukasz
Data: 28-06-2012 r.

Odpis z Krajowego Rejestru Sądowego może być aktualny lub pełny. Dokument taki można uzyskać w sądzie rejestrowym lub w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego. Odpisy wydawane są od ręki.

Z odpisu z KRS możemy odczytać wszystkie informacje dotyczące spółek. Można również dowiedzieć się kto jest wspólnikiem spółki, członkiem organu (rady nadzorczej lub zarządu) czy prokurentem. W odpisie z KRS będzie wymieniony także przedmiot działalności gospodarczej danego podmiotu.

Rodzaje odpisów

Możemy uzyskać aktualny lub pełny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.
Odpis aktualny zawiera „bieżące” dane spółki. Można z niego wyczytać m.in.: kiedy spółka powstała, kto jest obecnie wspólnikiem czy akcjonariuszem spółki, czy spółka posiada radę nadzorczą oraz kto wchodzi w jej skład, jaki jest skład zarządu oraz kto może składać oświadczenia woli w imieniu spółki, dane o prokurencie.

Z odpisu pełnego możemy uzyskać dużo więcej danych. W takim odpisie będą wymienieni wszyscy wspólnicy - obecni i przeszli. W odpisie takim wymienione są wszelkie firmy, pod którymi spółka prowadziła działalność gospodarczą. A także wszyscy członkowie zarządu, rady nadzorczej oraz prokurenci. Uzyskanie pełnego odpisu z KRS może być konieczne, gdy spółka zmieniła nazwę lub gdy chcemy pozwać byłego członka zarządu.

Koszt odpisu z KRS

Uzyskanie odpisu nie pociąga za sobą nadmiernych kosztów. Odpis aktualny kosztuje bowiem 30 zł a odpis pełny - 60 zł. Pieniądze te można wpłacić w kasie lub na konto. Co ważne, opłata ta jest zryczałtowana i jej wysokość nie jest uzależniona od ilości stron dokumentu.

 

Czas załatwienia sprawy

Odpisy z KRS wydawane są od ręki, nie trzeba specjalnie długo na nie czekać. Czas przeznaczony na uzyskanie odpisu zależy jedynie od ilości petentów w sądzie lub Centralnej Informacji KRS.

Matys Łukasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25658 )
Array ( [docId] => 25658 )