Jakie są koszty założenia spółki akcyjnej

Autor: Matys Łukasz
Data: 28-06-2012 r.

Spółka akcyjna to osoba prawna. Powołanie jej do życia wiąże się z wieloma formalnościami, a także z kosztami. Za czynności związane z utworzeniem spółki akcyjnej trzeba również ponieść znaczne koszty.

Przed przystąpieniem do tworzenia spółki akcyjnej należy szczegółowo zapoznać się z przepisami dotyczącymi funkcjonowania takiej spółki.

Taksa notarialna

Statut spółki akcyjnej, podobnie jak umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, musi mieć formę aktu notarialnego. Aby go zawrzeć, trzeba zatem udać się do notariusza. Wysokość taksy notarialnej zależy od wysokości kapitału zakładowego.

Odpisy

Dodatkowo notariuszami płacimy za odpisy umowy. W tym wypadku opłata uzależniona jest od ilości stron umowy. Notariusz pobiera 6 zł za każda rozpoczętą stronę odpisu. Opłata ta zatem będzie zależeć od objętości umowy i od ilości wydawanych odpisów. Zazwyczaj pobiera się 2 odpisy dla sądu rejestrowego oraz po jednym egzemplarzu dla każdego wspólnika, a także egzemplarz przeznaczony dla spółki.

PCC

Umowa spółki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten oblicza, pobiera i odprowadza również notariusz. Uzależniony jest on od wysokości kapitału zakładowego. Stawka podatku wynosi 0,5%.

Opłaty w sądzie

Spółkę akcyjną trzeba zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wpis w takiej sprawie jest stały i wynosi 500 zł. Warto wiedzieć, że obecnie rejestracja każdej spółki kosztuje tyle samo czyli właśnie 500 zł.

 

Ogłoszenie w MSiG

O powstaniu spółki należy również poinformować za pomocą Monitora Sądowego i Gospodarczego. Opłatę za umieszczenie ogłoszenia pobiera się w sądzie rejestrowym wraz z wpisem sądowym. Wynosi ona 500 zł.

Podsumowanie

Tak w skrócie wyglądają koszty, które trzeba ponieść w związku z rejestracją spółki akcyjnej. Oczywiście nie są to wszystkie koszty.

Matys Łukasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25663 )
Array ( [docId] => 25663 )