Jakie są koszty założenia spółki z o.o.

Autor: Matys Łukasz
Data: 28-06-2012 r.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z częstszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Zanim jednak przystąpi się do zakładania spółki warto pamiętać z jakimi kosztami należy się liczyć.

W niniejszej poradzie przedstawiam jakie koszty należy ponieść w związku z zawieraniem umowy spółki z ograniczona odpowiedzialnością. Często koszty te mogą być bardzo wysokie.

Taksa notarialna

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi mieć formę aktu notarialnego. Aby ją zawrzeć, trzeba zatem udać się do notariusza. Wysokość taksy notarialnej uzależniona jest natomiast od wysokości kapitału zakładowego. Przy minimalnym kapitale zakładowym, który wynosi 5000 zł, taksa notarialna wraz z podatkiem VAT wyniesie 196 zł.

Odpisy

Dodatkowo notariuszami płacimy za odpisy umowy. W tym wypadku opłata uzależniona jest od ilości stron umowy. Notariusz pobiera 6 zł za każdą rozpoczętą stronę odpisu. Opłata ta zatem będzie zależeć od objętości umowy i od ilości wydawanych odpisów. Zazwyczaj pobiera się 2 odpisy dla sądu rejestrowego oraz po jednym egzemplarzu dla każdego wspólnika, a także egzemplarz przeznaczony dla spółki.

PCC

Zgodnie z polskim prawem umowa spółki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten oblicza, pobiera i odprowadza również notariusz. Uzależniony jest on od wysokości kapitału zakładowego. Stawka podatku wynosi 0,5%.

Opłaty w sądzie

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością trzeba zarejestrować w sądzie rejestrowym. Wpis w takiej sprawie jest stały, nie jest uzależniony od wysokości kapitału zakładowego. Wynosi on 500 zł.

 

Ogłoszenie w MSiG

Powstanie spółki należy również ogłosić w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Opłatę za publikację pobiera się w sądzie rejestrowym wraz z wpisem sądowym. Wynosi ona 500 zł. Tym samym w sądzie trzeba zostawić 1000 zł.

Inne koszt

Inne koszty to m.in. rejestracja podatnika w urzędzie skarbowym, poświadczeniem podpisów członków zarządu.

Matys Łukasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25661 )
Array ( [docId] => 25661 )