Jakie sankcje grożą za niezłożenie dokumentów do KRS w terminie

Autor: Matys Łukasz
Data: 28-06-2012 r.

Kwestię składania i aktualizacji dokumentów w Krajowym Rejestrze Sądowym reguluje ustawa z 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym. Przedstawione są w niej środki jakie może stosować sąd wobec podmiotów, które zwlekają ze złożeniem dokumentów. Sankcje mogą wynikać również z innych ustaw.

Z niezłożeniem dokumentów do KRS wiązać się będą różnego rodzaju sankcje. Wszystko będzie zależeć od tego jakich dokumentów nie złożyło się w rejestrze.

Wniosek o rejestrację

W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, że aby zarejestrować spółkę w Krajowym Rejestrze Sądowym trzeba złożyć stosowny wniosek wraz z dokumentami. Niezłożenie takiego wniosku spowoduje, że spółka nie będzie mogła być zarejestrowana a tym samym nie powstanie.

Warto pamiętać, że zawiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy zgłosić do sądu w terminie 6 miesięcy. W innym przypadku umowa spółki zostanie rozwiązana z mocy prawa.

Sprawozdanie finansowe

Zgodnie z ustawą o rachunkowości, kierownik jednostki odpowiedzialny jest za złożenie do sądu rejestrowego sprawozdania finansowego za ubiegły rok. Brak takiego zgłoszenia jest wykroczeniem i powoduje odpowiedzialność kierownika jednostki. W takim wypadku spółka nie ponosi ujemnych skutków niezłożenia sprawozdania w terminie. Ponosi je kierownik jednostki, w wypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie to zarząd.

Inne dokumenty

W przypadku innych dokumentów kwestie związane z nieskładaniem dokumentów reguluje wspomniana na wstępie ustawa o Krajowym Rejestrze Karnym. W takim wypadku sąd musi wezwać podmiot do złożenia dokumentów. Jeżeli podmiot nie składa dokumentów, to można na niego nałożyć grzywnę. Grzywna może być ponawiana, to znaczy nakładana kilkukrotnie.

W wypadku, gdy ani wezwanie ani grzywna nie odniosą skutków, to można wyznaczyć dla spółki kuratora.

Kuratora wyznacza się maksymalnie na okres jednego roku. Zadaniem kuratora jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania spółki. Jeżeli działania kuratora nie będą przynosić skutków, kurator może dążyć do likwidacji podmiotu.

Matys Łukasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25659 )
Array ( [docId] => 25659 )