Kiedy członek zarządu powinien powstrzymać się od rozstrzygania spraw spółki

Autor: Michał Kuryłek
Data: 16-06-2015 r.

Członek zarządu ma obowiązek powstrzymania się od rozstrzygania spraw, w przypadku których istnieje sprzeczność interesów między spółką a tym członkiem zarządu, jego współmałżonkiem, krewnym lub powinowatym do drugiego stopnia, a także osobą, z którą jest powiązany osobiście.

Sprzeczność interesów między spółką a jedną z wymienionych wcześniej osób wynika z faktu, że w wyniku powiązań personalnych może dojść do naruszenia interesów spółki. Tak się może zdarzyć np. gdy spółka:

  • chce wynająć lokal na biuro za jak najniższą cenę, a krewny członka zarządu jest zainteresowany wynajęciem go spółce za cenę dość wysoką,
  • ma zawrzeć umowę z firmą prowadzoną przez osobę zasiadającą w jej zarządzie,
  • zawiera umowę o pracę z członkiem zarządu.

We wszystkich tych sytuacjach istnieje potencjalnie sprzeczność interesów członka zarządu (lub najbliższych mu osób) i spółki.

Z pewnością sprzeczność interesów wystąpi przy podejmowaniu przez zarząd np. decyzji o umorzeniu długu krewnego członka zarządu wobec spółki, zwolnieniu go z jakiegoś zobowiązania, udzielenia mu pożyczki itp. W mojej opinii dla własnego bezpieczeństwa należy powstrzymać się od rozstrzygania spraw, zarówno jeśli zainteresowanie członka zarządu daną sprawą:

  • jest bezpośrednie (np. ma wynająć dla spółki lokal od krewnego), jak i gdy
  • ma charakter pośredni – np. spółka ma wynająć lokal nie od krewnego członka zarządu, ale od spółki, w której jest on większościowym udziałowcem.
Michał Kuryłek, radca prawny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37323 )
Array ( [docId] => 37323 )