Kiedy małoletni będzie mógł prowadzić działalność gospodarczą?

Data: 04-05-2023 r.

Sąd opiekuńczy nie tylko musi wydać zgodę na prowadzenie działalności gospodarczej przez małoletniego, lecz także, w przypadku gdy ta działalność będzie się sprzeciwiać dobru małoletniego przedsiębiorcy, może jej zakazać lub ograniczyć (nowy art. 212 kc). To zatem od decyzji sądu zależy, czy młodociany przedsiębiorca będzie mógł się realizować zawodowo. Jak uzyskać pozwoleni? 

Możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez małoletnich, dotyczy osób które:
a) chcą rozpocząć działalność gospodarczą, albo też
b) nabyli przedsiębiorstwo w wyniku dziedziczenia (zapisu windykacyjnego)
c) stali się wspólnikami spółki cywilnej jako spadkobiercy wchodzący do spółki w miejsce zmarłego wspólnika.
Istotny przy tym jest przedmiot działalności gospodarczej.

Wniosek o zezwolenie na podjęcie działalności gospodarczej może złożyć do sądu opiekuńczego sam małoletni. Może to także zrobić jego przedstawiciel ustawowy, kurator czy opiekun - te osoby mogą także złożyć wniosek o zakazanie lub ograniczenie działalności.

Decyzja sądu opiekuńczego jest podejmowana z uwzględnieniem stopnia rozwoju umysłowego małoletniego dziecka, stanu zdrowia i jego stopnia dojrzałości. Jeśli zarówno one jak i dobro dziecka nie stoi temu na przeszkodzie - sąd pozwala na prowadzenie działalności gospodarczej osobiście. Może także pozwolić na prowadzenie działalności gospodarczej przez dziecko reprezentowane w jej ramach przez przedstawiciela ustawowego, kuratora albo opiekuna - jednak tylko z ważnych powodów.  

Ważne: Sąd podejmując swoją decyzję uwzględnia także zdanie małoletniego i jego rozsądne życzenia w zakresie podjęcia lub wykonywania działalności gospodarczej, choć uzależnione jest to jeszcze od okoliczności, rozwoju umysłowego, stanu zdrowia i stopnia dojrzałości przyszłego małoletniego przedsiębiorcy.

Ważne: Sąd opiekuńczy zezwalając, ograniczając albo zakazując podjęcia lub wykonywania działalności gospodarczej małoletniemu dziecku w postanowieniu będzie wskazywał przedmiot wykonywanej, ograniczonej albo zakazanej działalności gospodarczej, według Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Działalność gospodarczą należy także zarejestrować, w związku z czym składając wniosek do CEIDG małoletni przedsiębiorca musi przekazać oryginał zezwolenia sądu opiekuńczego na podjęcie lub wykonywanie działalności gospodarczej. Może to zastąpić jedynie kopią notarialnie lub urzędowo uwierzytelnioną. 

Składając wniosek, małoletni musi wskazać przedmiot wykonywania działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej i musi on być zgodny z zakresem określonym w zezwoleniu wydanym przez sąd opiekuńczy. 

Ważne: Małoletni przedsiębiorca będzie podlegał wykreśleniu z CEIDG z urzędu, w drodze decyzji administracyjnej ministra właściwego do spraw gospodarki, w przypadku gdy dane wpisane w CEIDG lub informacje udostępnione w CEIDG są niezgodne z zezwoleniem sądu opiekuńczego.  

Źródło:

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców z 13 kwietnia 2023 r. wraz z uzasadnieniem opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Rządowego Procesu Legislacyjnego - portal legislacja.rcl.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42936 )
Array ( [docId] => 42936 )