Konsument odstąpi od umowy bez kosztów, w każdym czasie

Data: 20-05-2023 r.

Przedsiębiorca jest zobowiązany poinformować konsumenta o jego prawie do odstąpienia od umowy. Jeśli nie zrealizuje tego obowiązku, konsument będzie zwolniony z konieczności zapłaty za usługi, które zostały już wykonane na podstawie umowy, od której odstąpił. 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmował się sprawą konsumenta, który zawarł z przedsiębiorcą umowę w swoim domu. Jest to doskonały przykład umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy, a w takim przypadku konsument korzysta z prawa odstąpienia od umowy. Ma na to - co do zasady - 14 dni. 

 

Na samym przedsiębiorcy ciąży jednak dodatkowy obowiązek poinformowania konsumenta o tym prawie. W analizowanej sprawie, przedsiębiorca nie dopełnił tego obowiązku. 

Umowa dotyczyła renowacji instalacji elektrycznej, przedsiębiorca zrealizował ją, po czym wystawił konsumentowi fakturę za przeprowadzone prace. Tyle, że konsument w tym momencie odstąpił od umowy. 

Konsument poinformował także, że przedsiębiorcy nie przysługuje żądanie o uregulowanie zapłaty, ponieważ nie poinformował o możliwości odstąpienia od umowy, w związku z czym okres na dokonanie takiego odstąpienia przedłuża się o rok. 

Sprawa trafiła do sądu krajowego. Niemiecki sąd uznał, że na mocy przepisów krajowych, które implementują dyrektywę o prawach konsumenta, brak poinformowania o prawie do odstąpienia zwalnia z obowiązku uregulowania płatności za wykonane świadczenia czy usługi, jeśli ich realizacja nastąpiła przed upływem okresu na odstąpienie. 

Jednak pojawiła się wątpliwość, czy przedsiębiorca traci prawo do jakiejkolwiek rekompensaty, nawet wówczas gdy zrealizował całą umowę. Mogłoby to prowadzić do przysporzenia majątkowego konsumenta, a to naruszałoby zasadę zakazującą bezpodstawnego wzbogacania. 

Zdaniem Trybunały Sprawiedliwości UE: konsument jest całkowicie zwolniony z obowiązku zapłaty za usługi wykonane na podstawie umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa w sytuacji, gdy zainteresowany przedsiębiorca nie przekazał mu informacji o prawie do odstąpienia od umowy, a konsument skorzystał z prawa do odstąpienia od umowy po tym, jak wspomniana umowa została wykonana.

W wyroku podkreślił, że pozwolenie na wypłatę jakiejkolwiek rekompensaty za wykonaną umową nie realizowałoby w pełni celu jaki mają realizować przepisy o ochronie konsumentów. Nie powinno się zatem dopuszczać do sytuacji, by konsument musiał ponieść koszty umowy od której odstąpił, korzystając ze swojego prawa. 

Źródło:

Komunikat prasowy nr 79/23 dotyczący wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 17 maja 2023 r. w sprawie C-97/22 opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Trybunału Sprawiedliwości UE - portal curia.europa.eu

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42991 )
Array ( [docId] => 42991 )