Likwidacja barier administracyjnych i prawnych

Data: 25-04-2023 r.

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zmiany do wielu aktów prawnych, które mają doprowadzić do zmniejszenie barier administracyjnych i prawnych. Część z nich odnosi się także do sytuacji przedsiębiorców. O jakich zmianach mowa? 

Jednoinstancyjność postępowania administracyjnego

Niewątpliwie na uwagę zasługuje wprowadzenie zasady, zgodnie z którą w postępowaniu administracyjnym decyzja wydana w pierwszej instancji będzie decyzją ostateczną. Dotyczy to sytuacji, gdy organ w całości uwzględnił żądanie strony - w konsekwencji w takiej decyzji odstępował będzie także od uzasadnienia. Jeśli więc strona otrzymuje decyzję, która jest zgodna z jej żądaniem, nie musi czekać na upływ terminu do wniesienia odwołania, albo chcąc skrócić ten czas, składać oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do odwołania. 

 

Ważne: Ustawa o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych wprowadza w określonych sytuacjach wyjątek od dwuinstancyjności postępowania administracyjnego. 

Przepisy pozwalają na kontrolę takiej decyzji w postępowaniu sądowoadministracyjnym. W tym zakresie wprowadzono także zmianę w ustawie - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W przypadku, gdy decyzja zostanie zaskarżona, organ który ją wydał ma obowiązek sporządzenia uzasadnienia i przekazania go do sądu wraz z aktami sprawy oraz odpowiedzią na skargę. 

Nowością jest także wprowadzenie możliwości zrzeczenia się prawa do odwołania od decyzji jeszcze przed rozpoczęciem okresu, w którym takie odwołanie można wnieść. 

Udział organizacji i Rzecznika MŚP

Ustawa o znoszeniu barier wprowadza także zmiany do Kodeksu postępowania cywilnego. Warto podkreślić, że na ich mocy, organizacje pozarządowe zyskają uprawnienie do wytaczania powództw lub przystępowania do już toczących się postępowań sądowych na rzecz każdego przedsiębiorcy, który jest członkiem tej organizacji. Możliwe jest to jedynie za wyrażoną zgodą przedsiębiorcy wyrażoną na piśmie. 

Nowe przepisy zawierają również zmianę dotyczącą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, dzięki której pojawi się wyraźna podstawa prawna do jego występowania w postępowaniach w sprawach cywilnych z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, gdy stroną jest przedsiębiorca. Warunkiem jego udziału jest jednak wyrażenie pisemnej zgody na ten udział przez przedsiębiorcę, a także fakt, że Rzecznik brał wcześniej udział w postępowaniu administracyjnym, które poprzedzało postępowanie sądowe do którego chce przystąpić. Jeśli warunki są spełnione - może działać na takich zasadach, jak prokurator. 

Działalność nieewidencjonowana

Zmieni się limit przychodów pozwalający na prowadzenie tzw. działalności nieewidencjonowanej. Próg dochodowy będzie teraz wynosił 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, podczas gdy zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, próg ten wynosi 50% tego wynagrodzenia. 

Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie ma obowiązku składania wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jeśli nie przekroczy wskazanego progu dochodów i nie prowadziła działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy. 

Źródło:

Informacja o ustawie z 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustaw w celi likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych opublikowana na oficjalnej stronie Prezydenta RP - portal prezydent.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42905 )
Array ( [docId] => 42905 )