Nowelizacja ustawy o CEIDG

Data: 26-09-2022 r.

Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (CEIDG). Nowe przepisy mają być kolejnym etapem cyfryzacji. 

Aktualnie w CEIDG - czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, będącej rejestrem przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce - jest zarejestrowanych 2,6 mln przedsiębiorców. 

Wspólnie z portalem informacyjno-usługowym Biznes.gov.pl mają stanowić tzw. jedno okienko dla przedsiębiorców. 

Coraz większa popularność usług on-line

Po zalogowaniu na swoje konto przedsiębiorca jest w stanie w jednym miejscu zrealizować szereg usług, co wymagałoby wizyty w różnych urzędach. Statystyki pokazują, że takie rozwiązanie spodobało się polskim przedsiębiorcom, ponieważ miesięcznie portal odwiedza ponad 1,5 mln użytkowników i załatwiają oni on-line średnio 180 tys. spraw. 

Na popularność usług on-line wpłynęły z pewnością ostatnie lata, w których to pandemia wymusiła wręcz rozwój e-usług. Przed pandemią 20% przedsiębiorstw korzystało z CEIDG on-line, aktualnie jest to już ponad 60%. Nowe przepisy mają jeszcze bardziej ułatwić korzystanie z e-usług, a przez to - z założenia - usprawnić prowadzenie firm. 

Projektowane zmiany w przepisach

Dalsza cyfryzacja ma przynieść możliwość zakładania działalności gospodarczej tylko za pośrednictwem portlu biznes.gov.pl z całkowitym odejściem od papierowych wniosków. Wzmocnione i usprawnione ma być działanie jednego okienka CEIDG.

Nowelizacja ustawy o CEIDG ma rozszerzyć działanie jednego okienka także dla spółek cywilnych. Jeden zintegrowany wniosek zastąpi osobne wnioski składane dotychczas do urzędu skarbowego, GUS i ZUS.

Nowości dotyczą również publikacji informacji o pełnomocniku, ułatwienia szczególnie dotyczą pełnomocników innych niż osoby fizyczne, a także usprawniania przepisów dotyczących syndyka i zarządcy sukcesyjnego. Nowe regulacje dotyczą także stworzenia organom koncesyjnym możliwości prowadzenia rejestru działalności regulowanej w ramach usług udostępnionych przez resort rozwoju i technologii. Nowela doprecyzowuje zakres danych przekazywanych przez organy koncesyjne oraz izby rzemieślnicze. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
Uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw opublikowany na oficjalnym portalu Rządowego Centrum Legislacji - portal legislacja.rcl.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42199 )
Array ( [docId] => 42199 )