Ochrona franczyzobiorców w nowej ustawie

Data: 29-04-2022 r.

Szykuje się projekt ustawy o franczyzie. Nowe przepisy mają chronić franczyzobiorców, którzy są na znacznie słabszej pozycji wobec wielkiej firmy z którą podpisują umowę. Zasady funkcjonowania franczyzy mają być bardziej przejrzyste. 

Nad projektem nowych przepisów dotyczących funkcjonowania franczyzy pracuje zespół specjalnie w tym celu powołany przez Ministra Sprawiedliwości. W zarządzeniu z 21 kwietnia dowiadujemy się, że zespół zostaje powołany na okres wykonania przez niego zadania polegającego na przeprowadzeniu analiz franczyzy i wypracowania propozycji nowej regulacji, jednak najpóźniej do 30 czerwca 2023 r. Zgodnie z obietnicami ministerstwa, każdy etap przygotowania nowych przepisów ma być poddawany konsultacji z przedsiębiorcami. 

Czym jest franczyza? 

Umowa franczyzowa zakłada współpracę niezależnych przedsiębiorstw. Jedno ma już wypracowane know-how, znak towarowy, określony sposób prowadzenia działalności itp. Druga strona umowy to najczęściej mniejszy przedsiębiorca, decyduje się prowadzić swoją działalność w sposób określony przez franczyzodawcę, w zamian może jednak korzystać z jego sprawdzonego modelu działania, znaku towarowego, wiedzy i wsparcia. Korzyściami które osiąga z takiej działalności, będzie się dzielił z franczyzodawcą. 

Ochrona franczyzobiorców

Z założenia regulacja ma być przygotowywana w taki sposób, aby chronić małych i średnich przedsiębiorców, którzy stają się franczyzobiorcami. W porównaniu z franczyzodawcą, będącym silnym podmiotem o ugruntowanej pozycji na rynku, odpowiednim zapleczem kadrowym i technicznym - drobny przedsiębiorca faktycznie faktycznie może być pozbawiony realnej możliwości kształtowania warunków umowy. I praktyka pokazała niestety, że staje wręcz często przed ultimatum - ma zdecydować się na określone warunki, albo umowy nie będzie. 

Starano się wypracować jednolity Kodeks Dobrych Praktyk dla wszystkich firm stosujących taki rodzaj współpracy, jednak próby skończyły się fiaskiem. Franczyzobiorca w tym układzie może znaleźć się w sytuacji, gdy franczyzobiorca korzysta z jego sukcesów, ale w przypadku gdy powinie mu się noga, jego partner w biznesie będzie bezdusznie egzekwował należne mu środki. 

Stąd potrzeba ochrony małych i średnich przedsiębiorstw drogą regulacji ustawowej. Ministerstwo zastrzega jednak, że nowa regulacja stworzy gwarancje dla obu stron. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Sprawiedliwości - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41733 )
Array ( [docId] => 41733 )