Pomoc prawna na nowych zasadach

Data: 22-11-2022 r.

Naczelna Rada Adwokacka przygotowała projekt ustawy dotyczący o szczególnych zasadach prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu pomocy prawnej. W przesłanej petycji, zawierającej projekt nowych przepisów czytamy, że główną intencją jest zagwarantowanie takiej regulacji prawnej, która zapewni skuteczną ochronę interesów konsumentów i innych podmiotów gospodarczych korzystających z pomocy prawnej oraz dostęp do rzetelnej pomocy prawnej, jeśli takiej potrzebują. Jaki pomysł na usługi prawne przedstawił samorząd adwokacki? 

O potrzebie wprowadzenia nowej regulacji dotyczącej świadczenia usług prawnych pisaliśmy wcześniej w artykule: Trzeba uregulować zasady udzielania pomocy prawnej

Najważniejszym zapisem proponowanych przepisów jest doprecyzowanie kto może prowadzić działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu pomoc prawnej. W art. 1 ust. 3 przedstawionego przez NRA projektu wyraźnie wskazano, że działalność ta może być wykonywana wyłącznie przez:
1) adwokatów
2) radców prawnych
3) prawników zagranicznych
4) inne podmioty wykonujące czynności wchodzące w zakres pomocy prawnej, uprawnione do ich wykonywania na podstawie ustaw i w zakresie oraz formach w nich określonych. 

Poprzez działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu pomocy prawnej nowe przepisy rozumieją wszelkiego rodzaju odpłatną działalność wymagającą wiedzy lub kwalifikacji prawniczej, do których w szczególności należy:
a) udzielanie porad prawnych
b) sporządzanie opinii prawnych
c) sporządzenie pism procesowych
d) sporządzenie innych pism a także ich projektów wywołujących lub mających wywołać skutki prawne
e) opracowywanie w związku z udzielaną poradą prawną albo sporządzoną opinią projektów aktów normatywnych oraz innych aktów prawnych w tym wewnętrznie obowiązujących
f) reprezentowaniu osób fizycznych, prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej w charakterze obrońcy lub pełnomocnika w postępowaniach toczących się przed sądami, organami ścigania, organami administracji publicznej, administracji samorządowej oraz innymi jednostkami organizacyjnymi i urzędami. 

Nowe regulacje nie obejmują jednak osób udzielających nieodpłatnej pomocy prawnej oraz osób, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych wykonują na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej czynności wymagające wiedzy prawniczej, bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej w przedsiębiorstwie bądź w kancelarii. 

Ważne: Jeśli przepisy wejdą w życie, przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą dotyczącą świadczenia usług prawnych, a jednocześnie nieposiadający odpowiednich uprawnień o których mowa w ustawie, będą zobowiązani do zmiany charakteru swojej działalności i zmiany danych objętych wpisem do rejestru przedsiębiorców w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy. 

Źródło:

Petycja w sprawie uchwalenia ustawy o szczególnych zasadach prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu pomocy prawnej opublikowana w wykazie petycji jednostkowych na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42399 )
Array ( [docId] => 42399 )