Rusza rządowy program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie"

Data: 21-06-2013 r.

Preferencyjne pożyczki na rozkręcenie biznesu to główne założenie rządowego programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie" – adresowanego do studentów, absolwentów i bezrobotnych.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz i prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusz Daniluk podpisali umowę na wdrożenie rządowego programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie". Celem programu jest pomoc – w formie preferencyjnych pożyczek – w tworzeniu nowych firm i nowych miejsc pracy.

 

W ubiegłym tygodniu wystartował pierwszy etap programu, który obejmie trzy województwa: mazowieckie, małopolskie i świętokrzyskie. Na jego realizację resort pracy zarezerwował 21,5 mln zł. Drugi etap programu ruszy w styczniu 2014 roku. – Biorąc pod uwagę sytuację ludzi młodych na rynku pracy, adresujemy program szczególnie do studentów ostatniego roku studiów oraz absolwentów szkół wyższych w okresie 4 lat od ukończenia studiów – poinformował minister pracy.

Młodzi przedsiębiorcy w ramach rządowego programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie" będą mogli uzyskać pożyczkę nawet w wysokości 60 tys. zł. Wypłata pieniędzy nastąpi po zarejestrowaniu firmy. Ale najważniejsze jest niskie oprocentowanie takiego kredytu, będzie to 0,75% w skali roku. Przy czym okres spłaty nie może przekroczyć 7 lat. Jeśli pożyczkobiorca utworzy miejsce pracy dla bezrobotnego, będzie mógł liczyć na dodatkową pożyczkę. Jednak będzie ona udzielana nie wcześniej niż po pierwszym roku działalności i wyniesie do 20 tys. zł.

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie zarządzać programem w całym okresie jego funkcjonowania. Udzielaniem pożyczek będą zajmowali się pośrednicy finansowi (inne banki, fundusze pożyczkowe) wybrani przez BGK. Zadaniem pośredników będzie także obsługa pożyczek w okresie spłaty, monitoring spłat oraz windykacja niespłacanych pożyczek.

Wioleta Szczygielska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25774 )
Array ( [docId] => 25774 )