Spółki nie muszą już przechowywać Monitora Sądowego i Gospodarczego

Data: 19-12-2013 r.

Dnia 30 listopada 2013 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego oraz ustawy o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej. Wprowadzono publikację Monitora Sądowego i Gospodarczego w formie elektronicznej.

Nowelizacja znosi nakaz przechowywania publikatora w siedzibie spółki, jednak nie usprawiedliwia jakichkolwiek braków egzemplarzy wydanych do 30 listopada 2013 r.

Forma elektroniczna Monitora Sądowego i Gospodarczego

Przede wszystkim ustawa o zmianie ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego oraz ustawy o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej wprowadza zasadę publikacji Monitora Sądowego i Gospodarczego w formie elektronicznej. Oznacza to rezygnację przez ustawodawcę z utrzymywania papierowej formy publikatora.

To rozwiązanie nie jest nowością, gdyż już od 2012 roku w formie elektronicznej ukazują się dzienniki urzędowe (tj. Dziennik Ustaw oraz Monitor Polski). Obecnie zatem podstawowym źródłem informacji o zawartości poszczególnych numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego będzie oficjalna strona utrzymywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, funkcjonująca pod adresem: https://ems.ms.gov.pl/msig/przegladaniemonitorow. Nowelizacja wprowadziła również zasadę, wedle której Monitor Sądowy i Gospodarczy ukazuje się w miarę potrzeby, jednakże nie rzadziej niż raz w miesiącu.

Opłaty za ogłoszenia bez zmian w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Niestety wraz z nowelizacją ustawy nie zostały wprowadzone zmiany w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości w sprawie organizacji, sposobu wydawania i rozpowszechniania oraz podstawy ustalania ceny numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego i wysokości opłat za zamieszczenie w nim ogłoszenia lub obwieszczenia. Do tej pory reguluje kwestię opłat za ogłoszenia dokonywane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Aktualne zatem pozostają zapisane w § 8 rozporządzenia stawki 100 zł za ogłoszenie pierwszego wpisu oraz 250 zł za ogłoszenie kolejnych wpisów.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33242 )
Array ( [docId] => 33242 )

Array ( [docId] => 33242 )