Szykują się zmiany w prawie upadłościowym

Data: 02-01-2013 r.

Kierunek jest jasny, ma być mniej upadłości likwidacyjnych na korzyść skutecznych restrukturyzacji i ochrony miejsc pracy. Zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym mają sprawić ponadto, że proces upadłości będzie prostszy, tańszy i wymagający mniej formalności.

10 grudnia 2012 roku w gmachu Ministerstwa Gospodarki odbyła się prezentacja rekomendacji zmian w prawie upadłościowym i naprawczym. Dokonali jej wspólnie podczas konferencji prasowej wicepremier i szef resortu gospodarki Janusz Piechociński oraz minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Dokument ten jest owocem wielomiesięcznych wysiłków zespołu fachowców. Stanowi jednak tylko punkt wyjścia dla dalszych prac legislacyjnych i szerokiej dyskusji na forum praktyków i teoretyków doktryny prawa upadłościowego, a także wstępem do formalnych konsultacji społecznych. Na początku lutego tego roku, jak zapowiedział minister Gowin, mają zostać przedstawione konkretne założenia, a wiosną – gotowy projekt.

Priorytety zmian w prawie upadłościowym

Myślą przewodnią, jaka przyświecała autorom propozycji zmian w prawie upadłościowym i naprawczym (członkom Zespołu ds. Nowelizacji Prawa Upadłościowego i Naprawczego, powołanego przez ministra Gowina 14 maja 2012 r.), było wypracowanie rozwiązań, które pomogą osiągnąć konsensus firmom mającym problemy finansowe oraz ich wierzycielom. Ma to być biznesowo efektywny układ, który pogodzi interesy obu stron, zgodnie z zasadami wolnego rynku oraz ekonomii, w poszanowaniu praw zarówno wierzycieli, jak i ich dłużników.

Restrukturyzacja zamiast likwidacji

Przedsiębiorcy (przede wszystkim z sektora MSP) dzięki zapowiadanym zmianom w prawie upadłościowym i naprawczym, mają jak najszybciej uruchamiać postępowanie restrukturyzacyjne (tj. naprawcze lub układowe). Pozwoli im to działać na rzecz uzdrowienia firmy znajdującej się w kryzysie, zamiast przedwcześnie lub niepotrzebnie przystępować do jej likwidacji. Dzięki temu ma wzrosnąć poziom ochrony miejsc pracy oraz potencjału i kapitału wielu firm. Ma temu służyć np. zaproponowane wprowadzenie czterech procedur restrukturyzacyjnych, o różnym stopniu zaawansowania – zależnie od stanu majątkowego przedsiębiorcy oraz struktury i liczby wierzycieli.

Przedsiębiorstwa przystępujące do procedur naprawczych mają być traktowane na równi z tymi, które nie są zagrożone upadłością. Również sama upadłość ma być postrzegana jako normalny element gry rynkowej, powiedział Jarosław Gowin i dodał, że fakt, iż dany przedsiębiorca ma przejściowe trudności, nie czyni go jeszcze nieudacznikiem ani tym bardziej oszustem. W określonych sytuacjach, z racji wysokiego kosztu społecznego, zamiast likwidować firmy, warto np. zapewnić im karencję na zapłatę faktur lub chwilowo wstrzymać prowadzoną wobec nich egzekucję.

Centralny Rejestr Upadłości

Źródłem informacji o toczących się postępowaniach upadłościowych, ma być wprowadzenie nowej instytucji – Centralnego Rejestru Upadłości. Ale to nie jedyna funkcja proponowanego nowego rejestru. Według zapowiedzi, rejestr ten zapewni przedsiębiorcom także dostęp do szeregu przydatnych danych na temat m.in. tego, jak stosować prawo upadłościowe, jakie są wymagania związane ze złożeniem wniosku, jak przebiegają same postępowania itd.

Trzymać rękę na pulsie

Generalnie kierunek zmian zdaje się wychodzić naprzeciw postulatom wielu firm, które w obecnej – dość trudnej sytuacji rynkowej – walczą o przetrwanie. Najwyższa pora, ponieważ rok 2012 – według wstępnych danych – prawdopodobnie zamknęliśmy największą liczbą upadłości od dekady, a w 2013 ów trend ma być zachowany.

Niestety, jak wiadomo, często diabeł tkwi w szczegółach. Zatem o tym, jak faktycznie będzie brzmiała treść noweli i co się zmieni (oraz czy się zmieni) na lepsze, dowiemy się dopiero za kilka miesięcy. Nie pozostaje nic innego, jak trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco z nowymi możliwościami restrukturyzacji.

Treść wypracowanych rekomendacji (dokument niespełna 400. stronicowy) można znaleźć w internecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Honorata Krzyś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 25744 )
Array ( [docId] => 25744 )

Array ( [docId] => 25744 )