Transgraniczne przekształcanie spółek w nowym KSH

Data: 21-04-2023 r.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzający zmiany w ustawie - Kodeks spółek handlowych, oraz innych ustaw. Zmiany dotyczą transgranicznego przekształcania, łączenia oraz podziału spółek, a także ułatwień dla spółek, które działają na rynku wewnętrznym w Unii Europejskiej. 

Przepisy przygotował minister sprawiedliwości. Nowe regulacje dotyczą transgranicznej działalności spółek, w odniesieniu do terytorium Unii Europejskiej i ma dostosować polskie regulacje do regulacji unijnej. Co do zasady projekt jest przedstawiany jako zbiór ułatwień dla spółek. Poprzez ułatwienie rozumiane jest wprowadzenie jednolitych przepisów dla przekształceń i podziałów transgranicznych a także m.in. system integracji rejestrów. 

 

Nowe przepisy to także regulacje ochronne dla podmiotów, których interesy mogłyby zostać naruszone w wyniku przekształcenia transgranicznego bądź też podziału lub połączenia spółki. Mają dać możliwość zabezpieczenie roszczeń wierzycieli. Formą zabezpieczenia będzie także obowiązek sporządzania sprawozdań nie tylko dla wspólników lecz także dla pracowników. 

Jeśli przepisy wejdą w życie, to zarówno wspólnicy jak i wierzyciele oraz pracownicy będą mogli zgłaszać uwagi do planów przekształceń, połączeń i podziałów transgranicznych. Kodeks spółek handlowych wyposaży wspólników mniejszościowych w prawo do żądania odkupu ich udziałów lub akcji. 

Nowe przepisy to także rozwiązania, które sprawią, że nie będzie można wykorzystywać transgranicznych przekształceń, podziałów i połączeń do obejścia prawa lub naruszania przepisów. 

Korzyścią dla samych spółek ma być możliwość skorzystania z nowych rodzajów reorganizacji spółek. Mają one zapewnić procedurę o wiele prostszą niż przy regularnej reorganizacji. Przepisy będą przewidywać:
a) uproszczone połączenie oraz
b) podział poprzez wyodrębnienie.

Rozwiązania te mają zapewnić większą elastyczność prowadzenia działalności gospodarczej - nie tylko w kontekście transgranicznym, lecz także na rynku krajowym. Projektodawcy zakładają, że doprowadzi to do zwiększenia atrakcyjności polskiego rynku. 

Nowością jest także wprowadzenie w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej możliwości przejmowania działających na rynku unijnym spółek, w drodze połączenia transgranicznego, a także przyznania jej zdolności do podziału. Nowe regulacje w tym zakresie także są uzasadnione dążeniem do zwiększenia poziomu konkurencyjności polskiego rynku. 

Nowe przepisy ustawy Kodeks spółek handlowych mają wejść w życie już 1 sierpnia 2023 r. 

Źródło:

Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw opublikowane w wykazie decyzji rządu na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42883 )
Array ( [docId] => 42883 )