Tryb zmiany umowy spółki z o.o.

Autor: Krzyś Honorata
Data: 03-01-2013 r.

Jakie czynności wymagają zgody zgromadzenia wspólników w formie uchwały, a jakie zapisy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może kształtować dowolnie? Czy na przykład zmiana umowy spółki z o.o. wymaga takiej zgody?

Kodeks spółek handlowych przewiduje wyjątkowy tryb wprowadzania zmian w umowie spółki z o.o., ponieważ zwykle są to bardzo istotne zapisy.

  • Po pierwsze, do przeprowadzenia zmian w umowie spółki z o.o. potrzebne jest zwołanie zgromadzenia wspólników.
  • Po drugie, wspólnicy danej spółki z o.o. muszą podjąć stosowną uchwałę.
  • Po trzecie, dla umowy spółki z o.o. został przewidziany wymóg formy aktu notarialnego (art. 157 § 2 ksh), dlatego uchwała o zmianie umowy spółki z o.o. powinna być zamieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza (art. 255 § 3 ksh).
  • Po czwarte, uchwały dotyczące zmiany umowy spółki z o.o. zapadają większością 2/3 głosów (art. 246 § 1 ksh).

Podstawa prawna:

  • art. 157 § 2, art. 246, art. 255 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037).

oprac. H. K.

źródło: „Czy zgromadzenie wspólników musi wyrazić zgodę na zmianę umowy spółki z o.o.?”, Marcin Sarna, radca prawny, 3 października 2012 r., WIP

Krzyś Honorata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Biznesplan

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 25755 )
Array ( [docId] => 25755 )

Array ( [docId] => 25755 )