Trzeba uregulować zasady udzielania pomocy prawnej

Data: 20-11-2022 r.

Naczelna Rada Adwokacka przygotowała petycję, która odnosi się do konieczności wprowadzenia przepisów dotyczących świadczenia pomocy prawnej i prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie. Brak kompleksowej regulacji naraża bowiem samych konsumentów, którzy potrzebują prawnego wsparcia. NRA, wraz z petycją, przesłała do Sejmu projekt takich przepisów. 

Z pomocy prawnej korzystają nie tylko konsumenci, lecz także przedsiębiorcy i inne podmioty. Tymczasem rozwój rynku usług prawnych doprowadził niestety do sytuacji, że działają na nim firmy, które nie są nadzorowane przez samorząd, nie mają obowiązku posiadania odpowiedniego OC zawodowego, a pracujący w nich ludzie nie dysponują odpowiednimi kwalifikacjami. Nie trzeba z pewnością nikogo specjalnie przekonywać, że taki stan rzeczy jest niekorzystny dla wszystkich korzystających z usług prawnych. Proponowane przepisy mają chronić przed nieświadomym korzystaniem z porad osób nieposiadających odpowiednich kwalifikacji, wykształcenia i przygotowania zawodowego. 

 

Dotychczas sytuację komplikuje jeszcze fakt, że zawody zaufania publicznego są ograniczone w kwestiach reklamy (np. kancelarie notarialne, adwokackie itp), a cały szereg firm świadczących usługi doradztwa prawnego czy tzw. kancelarie odszkodowawcze nie są w żaden sposób ograniczone jeśli chodzi o reklamy. Niektóre osoby mogą nie dostrzegać różnicy między tzw. kancelarią odszkodowawczą i kancelarią adwokacką, bo dzięki reklamie doszły do wniosku, że profesjonalizm i w jednym i w drugim podmiocie daje mu gwarancję odpowiedniego zajęcia się sprawą. 

Podmioty udzielające porad prawnych sięgają po niedozwolone klauzule umowne, wprowadzają do umów zapisy o nieodwołalnym pełnomocnictwie czy wprowadzają dodatkową karę umowną za odwołanie pełnomocnictwa. Wątpliwe pod względem etycznym jest poszukiwanie klientów w szpitalach, miejscach wypadków czy nawet w zakładach pogrzebowych. 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy - Prawo Przedsiębiorców, pomoc prawną czyli usługi prawnicze mogą świadczyć wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą bez względu na formę prawną, posiadane uprawnienia, wykształcenie, doświadczenie i przygotowanie zawodowe. Działalność taka nie wiąże się nawet z koniecznością posiadania OC, nie dotyczą jej również przepisy dotyczące tajemnicy zawodowej. 

Wyłączone zostały czynności zastrzeżone dla notariuszy, doradców podatkowych, rzeczników patentowych i doradców restrukturyzacyjnych.

Naczelna Rada Adwokacka wskazuje na konieczność zbudowania spójnego systemu, który zagwarantuje że pomoc prawna będzie świadczona wyłącznie przez podmioty posiadające odpowiednie kwalifikacje.  

W jaki sposób NRA chce uregulować zasady udzielania pomocy prawnej przeczytacie Państwo w artykule: Pomoc prawna na nowych zasadach

Źródło:

Petycja w sprawie uchwalenia ustawy o szczególnych zasadach prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu pomocy prawnej opublikowana w wykazie petycji jednostkowych na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42391 )
Array ( [docId] => 42391 )