W czym pomoże ustawa o franczyzie?

Data: 15-09-2022 r.

Mali przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na umowę franczyzy mają być chronieni, jednak nie kosztem swoich kontrahentów. Chodzi o zapewnienie równości podmiotów będących stroną umowy o franczyzie i uczciwości ich postępowania wobec siebie. To wymaga odpowiednich przepisów w zakresie umowy franczyzy, które zagwarantują tą równość. Ustawa o franczyzie jako pierwsza będzie regulowała tę materię. 

Na konferencji prasowej poświęconej projektowi ustawy o franczyzie padły słowa, że wolny rynek nie może być wolną amerykanką - odnosiły się one do działań wielkich sieci, które niejednokrotnie wykorzystują swoją pozycję. Małe podmioty są w gorszej sytuacji - a to sprawia, że rynek nie do końca jest wolny - uzasadnia ustawę resort. Założenia do tego projektu przygotował specjalnie powołany zespół ds franczyzy. 

 

Mimo tego, że franczyza od lat funkcjonuje na naszym rynku, nie nastąpiła tzw. samoregulacja branży, dlatego konieczne było podjęcie działań, by tę materię uregulować ustawowo - podkreślano na konferencji prasowej. Sama umowa udowodniła, że jest to bardzo dobre rozwiązanie. Wiedza i doświadczenie franczyzodawcy w zestawieniu z możliwościami franczyzobiorcy daje połączenie, odporne na trudne czasy. Popularne w Polsce franczyzy, które wybiera wiele tysięcy przedsiębiorców, poradziły sobie m.in. z pandemią. 

Definicja i obowiązki stron 

Projekt nowej ustawy przede wszystkim wprowadza definicję legalną umowy franczyzy. Z założenia ma być na tyle jasna, by w razie sporu uniknąć konieczności interpretowania definicji przed sądem. 

Prawa franczyzobiorcy ma chronić m.in. nowy obowiązek franczyzodawcy, nakazujący udostępnienie dokumentu informacyjnego zawierającego najistotniejsze warunki zawieranej umowy. Musi to nastąpić na co najmniej 14 dni przed podpisaniem umowy franczyzy. 

Nowy sąd arbitrażowy

Resort sprawiedliwości przewiduje utworzenie sądu arbitrażowego, który miałby się zajmować jedynie sprawami franczyzy. Zasady postępowania przed sądem o przepisy dotyczące wyroków zawiera nowy projekt. Zdaniem projektodawców takie rozwiązanie przyspieszy postępowanie w sprawach umowy, a dzięki temu możliwa będzie dalsza współpraca stron. 

Równość stron umowy

Ustawa określa zasady związane z zakazem konkurencji, co z jednej strony ma chronić franczyzodawcę, z drugiej sprawić by franczyzobiorca nie był nadmiernie ograniczony i mógł podejmować zatrudnienie. 

Projekt doprecyzowuje zasady dotyczące weksli in blanco i praktykę ich wystawiania. To ważne, szczególnie że weksle są powszechną formą zabezpieczenia roszczeń franczyzodawcy. 

Nowe przepisy będą zawierały także zasady wypowiedzeń umowy franczyzy, przy czym resort zastrzega, że żadna ze stron nie będzie związana umową, jeśli dalsze prowadzenia działalności będzie bezcelowe na skutek pojawienia się szczególnych okoliczności. 

Znak dobrej marki

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie znaku dobrej marki lub dobrych praktyk. Oznaczony w taki sposób franczyzodawca będzie dawał gwarancję osobom zastanawiającym się nad podpisaniem umowy, że spełnia wypracowane standardy rynkowe. Z jednej strony będzie to więc zwiększenie poczucia bezpieczeństwa franczyzobiorcy, z drugiej pokazanie i wzmocnienie renomy samego franczyzodawcy. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Sprawiedliwości - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42167 )
Array ( [docId] => 42167 )