W ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym znalazł się nowy przepis. Stwarza on możliwość automatycznego przekazywania informacji o zarejestrowaniu sprawy w postępowaniu rejestrowym, a następnie o dokonaniu wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dotyczy to podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców, stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Wpisy do KRSu z większa kontrolą ograniczą kradzieże spółek
Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Nowe przepisy dają większą kontrolę i mają zapobiegać kradzieżom spółek dzięki bieżącej informacji o postępowaniu rejestrowym przesyłanej automatycznie. Ustawa wchodzi w życie 21 czerwca 2022 r.
Informacja będzie przekazywana za pomocą systemu teleinformatycznego wykorzystywanego w postępowaniu rejestrowym. Dostęp do takich powiadomień będzie miał każdy - wystarczy wskazać numer podmiotu którego informacja ma dotyczyć. Powiadomienia będą przesyłane we wskazanym we wniosku okresie, jednak nie dłuższym niż rok - zatem co rok trzeba taką "subskrypcję" odnowić. Można także zrezygnować z tych informacji. Jednocześnie nie można będzie otrzymywać informacji o więcej niż 50 podmiotach.
Zobacz także: Projekt ustawy wprowadzającej automatyzację załatwiania spraw przez KAS przyjęty przez Sejm
Każdy może prosić o wysłanie informacji, jednak nie ma tutaj mowy o naruszeniu żadnej tajemnicy spółki - w przesyłanej wiadomości znajdują się jedynie ogólnodostępne dane. Jednak jeśli będzie działo się coś niepokojącego, osoba uprawniona, która odpowiednio wcześniej dostanie taki sygnał, będzie mogła w porę zareagować.
Zobacz także: Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę jawną – czy trzeba kontynuować prowadzenie ksiąg rachunkowych
Nowy przepis ma ograniczyć proceder tzw. kradzieży spółki. Polegał on na zmianie osobę reprezentującą poprzez dokonanie wpisu do KRSu. Wykorzystywane były do tego często sfałszowane dokumenty np. pełnomocnictwa, a referendarze sądowi nie byli w stanie tego wychwycić. Nie są za to odpowiedzialni, a poza tym, nie mają technicznych możliwości, aby takiej weryfikacji dokonać. W gruncie rzeczy wpis wykonywany jest na swój sposób automatycznie. Faktycznie reprezentujący spółkę nie mieli często pojęcia, że coś takiego się wydarzyło. I teraz - choć nadal będą musieli dokładnie prześledzić dokumenty, to chociaż w dostępnej formie będą na bieżąco informowani, że powinni to zrobić właśnie teraz. Co więcej, będą mogli szybciej skierować sprawę do organów ścigania i złożyć odpowiednie dyspozycje w banku.
Zobacz także: Zmiana wpisu w KRS pod lupą
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Prezydenta RP - portal prezydent.pl
