Wreszcie jest porządek w komunikacyjnym OC

Data: 12-02-2013 r.

Istotna informacja dla wszystkich przedsiębiorców: 11 lutego br. straciły ważność polisy komunikacyjne OC zawarte przed 11 lutego 2012 roku. W tym dniu weszła w życie nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Przez ostatni rok funkcjonowały dwa rodzaje polis OC – te zawarte przed nowelizacją i po nowelizacji. Powodem był czas trwania umów, na które były zwierane – z reguły 1 rok. Obecnie bałagan wynikający z wejścia w życie nowych przepisów i funkcjonowania jeszcze starych się skończył.

Ubezpieczenia OC przed zmianą

Zmiany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wymusiło życie. Zdarzały się bowiem przypadki, że na jeden pojazd były wystawione dwie różne polisy OC. Do takich sytuacji dochodziło wówczas, kiedy pojazd zmieniał właściciela. Nabywca nie wiedząc, że ma aktualną polisę wystawioną na poprzedniego właściciela zawierał z innym ubezpieczycielem nową umowę OC. Prawdopodobieństwo zaistnienia powyższej sytuacji umożliwiały przepisy, które dopuszczały automatyczne przedłużenie polisy OC zawartej z poprzednim właścicielem, jeśli nowy jej w terminie nie wypowiedział.

Polisy po zmianie

Obecnie kupujący samochód (prywatnie czy na firmę) może wybrać dwie drogi postępowania. Po pierwsze może korzystać z ubezpieczenia OC poprzednika do końca okresu ważności i zawrzeć nową umowę w ostatnim dniu jej trwania. Nie będzie bowiem ona automatycznie przedłużana. Druga możliwość – to jak poprzednio – wypowiedzenie starej umowy i zawarcie nowej. Musi tylko zapłacić za okres ochrony.

Obowiązki ubezpieczyciela i ubezpieczonego

Firmy ubezpieczeniowe muszą, najpóźniej na 2 tygodnie przed wygaśnięciem polisy OC, poinformować klienta pisemnie (na życzenie również w formie elektronicznej) o terminie zakończenia umowy i konieczności podpisania nowej.

Dodatkowo, wypowiedzenie przez nabywcę auta dotychczasowej polisy nakłada na ubezpieczyciela obowiązek zwrotu pieniędzy za każdy niewykorzystany dzień ochrony. Dotąd zwrot dotyczył pełnych miesięcy. To, że nabywca ewentualnie popełnił jakąś szkodę nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Sprzedający, z kolei, musi zgłosić sprzedaż auta firmie ubezpieczeniowej w ciągu 14 dni. Dotąd miał na to 30 dni.

Honorata Krzyś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25759 )
Array ( [docId] => 25759 )