Wynagrodzenie prezesa spółki

Autor: Krzyś Honorata
Data: 03-01-2013 r.

Udziałowiec, który pełni funkcję w organach statutowych spółki, wykonuje pracę o charakterze trwałym. Nie jest to zatem powtarzalne świadczenie niepieniężne, co oznacza, że nie można za nie pobierać dodatkowo wynagrodzenia.

Jeżeli wspólnik spółki z o.o. ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, wówczas w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń – wynika z art. 176 Kodeksu spółek handlowych (ksh). Wynagrodzenie wspólnika za takie świadczenia na rzecz spółki jest wypłacane przez spółkę również wtedy, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku. Owo wynagrodzenie nie może przewyższać cen ani stawek przyjętych w obrocie gospodarczym. Jeśli na wspólnika mają być nałożone dodatkowe obowiązki wobec firmy, trzeba to dokładnie określić w umowie spółki pod rygorem bezskuteczności wobec spółki.

Powtarzalnymi świadczeniami niepieniężnymi nie jest jednak pełnienie przez wspólnika spółki funkcji członka zarządu (czy też rady nadzorczej). Pełnienie tych funkcji ma bowiem charakter trwały. Nie można zatem połączyć pełnienia funkcji z otrzymywaniem dodatkowego wynagrodzenia za powtarzające się świadczenie niepieniężne.

 

Podstawa prawna:

  • art. 176 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037).

oprac. H. K.

źródło: „Powtarzające się świadczenia prezesa na rzecz spółki a określenie wynagrodzenia”, Ewa Krysztofiuk, radca prawny, 11 października 2012 r., WIP

Krzyś Honorata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25749 )
Array ( [docId] => 25749 )