Zgoda sąsiadów na prowadzenie działalności gospodarczej

Autor: Matys Łukasz
Data: 28-06-2012 r.

W Polsce każdy ma swobodę w podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Każdy zatem może założyć własną firmę. Gwarantuje to konstytucja oraz ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Problemy mogą się pojawić, gdy wybiera się konkretne miejsce na prowadzenie działalności gospodarczej.

Kwestię zakładania działalności gospodarczej oraz jej prowadzenia reguluje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Jest ono wolne. Do założenia własnej firmy nie jest potrzebna zatem zgoda sąsiadów. Nie ma przy tym znaczenia czy chodzi o działalność koncesjonowaną czy regulowaną. Aby prowadzić te rodzaje działalności, potrzebna jest zgoda odpowiednich organów państwowych.

Problem ze zgodą może pojawić się gdy wybieramy lokal do prowadzenia działalności gospodarczej.

We własnym domu

Często indywidualne działalności gospodarcze rejestrowane są w miejscu zamieszkania przedsiębiorcy. Osoba taka ma w swoim mieszkaniu lub domu zarejestrowaną działalność gospodarczą. Zwykle ogranicza się to do tego, że właśnie tam trzyma dokumenty firmy, faktury, umowy.

Jeżeli mieszkanie lub dom jest własnością przedsiębiorcy, to nie musi on uzyskiwać zgody na prowadzenie takiej działalności. Zwłaszcza, że bardzo często nie przyjmuje on klientów we własnym mieszkaniu, bowiem na ten cel wynajmuje oddzielny lokal usługowo-handlowy. W tym wypadku obowiązuje zasada wolność Tomku w swoim domku.

W lokalu usługowym

Działalność gospodarczą można prowadzić również w lokalach specjalnie do tego przeznaczonych, a więc w lokalach usługowo-handlowych. Często lokale budowane są z myślą o wykonywaniu w nich usług. W takim lokalu każdy może wykonywać działalność gospodarczą. Oczywiście, jeżeli działalność jest uciążliwa dla sąsiadów mogą one informować o tym odpowiednie służby.

Działalność jest uciążliwa jeżeli w związku z jej prowadzeniem zakłóca się spokój sąsiadów. Takie zakłócanie może polegać na emisji hałasów, nieprzyjemnych zapachów lub dymów.

 

Zmiana przeznaczenia nieruchomości

W końcu prowadzenie działalności gospodarczej może wymagać zmiany przeznaczenia nieruchomości. Przeznaczenie nieruchomości powinno być określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

W wypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczenie nieruchomości określa decyzja o warunkach zabudowy. Pełni ona wtedy analogiczną funkcję jak miejscowy plan.

Aby zmienić przeznaczenie działki potrzebna jest stosowna decyzja administracyjna. Wydając stosowną decyzję, organ (wójt, burmistrz, prezydent) zapyta wszystkich sąsiadów o opinię w tej kwestii. Jeżeli sąsiedzi będą mieli uzasadnione wątpliwości lub zastrzeżenia, to organ może nie wydać zgody na zmianę przeznaczenia nieruchomości.

Matys Łukasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25662 )
Array ( [docId] => 25662 )