Bezpłatne próbki od firm nadal zwolnione z VAT

Data: 16-01-2013 r.

Pierwszego kwietnia 2013 roku zmienia się definicja bezpłatnych próbek wyrobów, które firmy przekazują gratis swoim klientom, kontrahentom czy pracownikom – ulega ona poszerzeniu. Co ważne, nowa ustawa o VAT utrzymała zwolnienie dla firm z konieczności płacenia w takim przypadku podatku VAT.

Aktualnie definicja przekazywanej przez firmę bezpłatnej próbki wyrobu obejmuje małą ilość konkretnego produktu, która ma taki sam skład, jak produkt sprzedawany przez przedsiębiorcę (tzn. posiada te same właściwości fizyczne, fizykochemiczne, chemiczne i biologiczne). Takie działanie firm – jako jedna ze skuteczniejszych metod promocji – jest zwolnione z podatku VAT. Przy czym mała ilość (bądź wartość) danego wyrobu oznacza tu, że owa próbka nie może być przekazywana w celach handlowych, natomiast powinna umożliwiać klientom m.in. sprawdzenie cech produktu, a także zbadanie przewagi konkurencyjnej danej firmy na rynku.

Takie przekazanie powinno także spełniać wymóg ilościowy – tzn. właściwego stosunku wartości próbek przekazanych nieodpłatnie, do sumy wartości towarów wydanych odpłatnie (w danym przedziale czasu).

Od 1 kwietnia 2013 roku pojęcie bezpłatnej próbki ulega poszerzeniu. Zmieniona ustawa o podatku od towarów i usług (VAT), przede wszystkim odchodzi od ograniczenia ilościowego. Według nowego brzmienia definicji, bezpłatną próbką będzie nie tylko niewielka ilość konkretnego towaru, ale także jego egzemplarz. Będzie on musiał mieć taką formę, która pozwoli na to, by ocenić jego cechy i właściwości.

Działanie firm przekazujących bezpłatnie próbkę swojego wyrobu, powinno mieć na celu promocję danego wyrobu. Przy czym zasadniczo działanie to nie powinno zaspokajać potrzeb ostatecznego odbiorcy produktu, poza sytuacją, gdy owo zaspokojenie potrzeb konsumenta stanowi nierozerwalną część promocji produktu i skłania do zakupu promowanego towaru. Co istotne, firmy powinny pamiętać o konieczności takiego oznakowania bezpłatnych próbek swoich wyrobów, by wynikało z niego, że jest to nieodpłatna próbka.

Honorata Krzyś

Źródło: Tax Care

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25875 )
Array ( [docId] => 25875 )