Jak być skutecznym sprzedawcą

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 27-08-2012 r.

Wykonywanie zawodu sprzedawcy może wydawać się dosyć proste. Trzeba po prostu sprzedawać towary. Jednak przy tak dużej, jak obecnie konkurencji zdobywanie nowych klientów nie jest wcale takie łatwe. Co można zrobić, aby być skutecznym sprzedawcą?

Podstawą każdych kontaktów biznesowych, nie tylko na linii sprzedawca-klient, jest estetyka i higiena. Sprzedając towar koniecznie musisz zadbać o swój właściwy wygląd. To on wywołuje pierwsze wrażenie i w dużej mierze decyduje o tym, czy klient zgodzi się poświęcić Ci swój cenny czas. Poza tym nieestetyczny ubiór czy fryzura świadczy o braku szacunku do wykonywanego zawodu. Może to zostać odebrane także jako brak profesjonalizmu. Dlatego też o właściwy wygląd powinieneś zadbać w pierwszej kolejności.

Psycholodzy dowodzą, że skutecznym sposobem na pozytywne nastawienie klienta wobec samego siebie, jak też wobec oferowanego produktu, jest zachowywanie się jak jego lustrzane odbicie. Na czym to polega? Naśladujesz po prostu ruchy i gesty klienta. Klient podnosi prawą rękę, Ty robisz po chwili to samo. Klient przebiera na półce w produktach, Ty poszukujesz dla niego najlepszej oferty w podobny sposób. Naśladownictwo ruchów daje klientowi poczucie porozumienia z Tobą. Pozytywnie nastawione w taki sposób osoby są skłonne nie tylko zrobić u Ciebie zakupy, ale również wydać o wiele więcej, niż uprzednio to planowały.

 

Kolejnym sekretem skutecznej sprzedaży jest umiejętność wsparcia klienta w jego wyborach w taki sposób, aby odebrał to jako profesjonalne doradztwo i nie posądził Cię o nachalność. Nie ma nic gorszego, niż ciągłe pytanie o to, czego poszukuje lub namawianie – mimo sprzeciwu klienta – na konkretny produkt czy usługę. Twój klient to osoba rozsądna, doskonale wie, czego poszukuje. Twoje nachalne wskazówki będą jedynie odebrane jako natręctwo i brak profesjonalizmu. Bądź gotowy pomóc swojemu klientowi, kiedy będzie tego potrzebował. Nigdy nie rób tego wbrew jego woli.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25864 )
Array ( [docId] => 25864 )