Czym jest Kaizen

Data: 18-10-2016 r.

W ostatnich latach w ogłoszeniach o pracę pojawia się informacja: poszukujemy specjalisty ze znajomością technik Kaizen. Geneza tego pojęcia wywodzi się z technik zarządzania i organizacji pracy na rynku japońskim z okresu drugiej połowy ubiegłego wieku. Wprowadzanie metod zarządzania Kaizen w zakładach przemysłowych opiera się na doświadczeniach specjalistów, którzy brali udział w praktycznym wdrażaniu tychże technik w zakładach pracy. 

Kaizen w języku japońskim składa się z dwóch znaczeń: „kai” – zmiana i „zen” – dobry, odczytuj to jako ciągłe doskonalenie i poprawa. W zrozumieniu japońskim Kaizen przyjmuje, że nasza droga życiowa, nasza praca zawodowa, nasze życie społeczne i prywatne powinny koncentrować się na wysiłku dążącym ku ich ciągłej poprawie. Dla Japończyków stało się to sprawą oczywistą i jest zakodowane w mentalności społeczeństwa.

 

Kaizen to pobudzanie innowacyjności, tworzenie nowych koncepcji w technikach produkcji, kreowanie niskich kosztów produkcji, wprowadzanie ryzykownych rozwiązań, możliwość cofnięcia się, jeżeli nowe rozwiązania nie są skuteczne, podnoszenie produktywności, kontrolowanie procesu i wyrobu w jak największej liczbie gniazd produkcyjnych, redukcja braków, dostawy w określonym czasie, systemy motywacji.

Podstawowe założenia koncepcyjne technik kaizen

Główną zasadą założeń technik Kaizen jest konieczność ciągłego uczenia się i doskonalenia przez kierownictwo firmy. Podstawowe koncepcje strategii filozofii Kaizen to:

  • zarządzanie firmą na bazie technik Kaizen,
  • jakość to naczelne zadanie firmy,
  • klient jest naszym kolejnym krokiem w procesie produkcji,
  • śledzenie danych i permanentna ich analiza,
  • ciągłe doskonalenie procesu w powiązaniu z wynikami produkcji,
  • wdrażanie zasad PDCA, 5S, 5M, standaryzacji i wizualizacji.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39619 )
Array ( [docId] => 39619 )