Jak wyznaczyć DOH przy realizacji naraz całego zlecenia

Data: 15-11-2016 r.

Przy bardzo szybkiej produkcji, czyli krótkich C/T i L/T procesów, suma DOH decyduje o L/T dla strumienia, czyli czasie zamrożenia gotówki w procesie realizacji zlecenia. A zatem dla wyznaczenia L/T nie ma znaczenia, w którym miejscu w danej chwili jest zapas. Zawsze gdzieś jest.

DOHto liczba dni zapotrzebowania jaką pokryje zapas, który znajduje się w firmie. Są 3 rodzaje zapasów:

 
  • materiały,
  • produkcja w toku,
  • wyroby gotowe.

Miejsce powstawania zapasu ma znaczenie, ale dla doskonalenia. A zatem jeśli zrobi się analizę zapasu dla kilku różnych dni, to łatwiej będzie określić przyczynę przemieszczania się dużych ilości zapasów między stanowiskami. Warto poszukać źródła takiego zjawiska w przyjętym systemie planowania produkcji i sposobu jej realizacji.

Należy badać DOH dla dowolnego zapasu w strumieniu wartości, a nie wyłącznie dla wspomnianego reprezentanta X. To, czy dziś pomiędzy stanowiskami jest składowany ten wyrób, czy inny nie ma znaczenia. O sytuacji w dziale decyduje bowiem nie wyrób, lecz sposób zarządzania przepływem materiału. A ten nie zmienia się tak często jak wyroby.

Jeśli spojrzeć na zapas całościowo, a nie tylko z perspektywy reprezentanta, to z pewnością się okaże, że w danej chwili, gdy partia jest obrabiana na stanowisku „A”, również przed tym miejscem i za nim będzie znajdował się zapas produkcji w toku lub materiałów czy wyrobów gotowych (na stanowiskach peryferyjnych). Widać wtedy:

  • zapas innego wyrobu (nie reprezentanta), który idzie za śledzonym wyrobem (wg kolejki zleceń), a także
  • zapas półwyrobów ze zlecenia poprzedzającego.

Każdy zapas w analizowanym strumieniu (w magazynie materiałów, półwyrobach między stanowiskami i wyrobach gotowych) liczy się w sztukach oraz dzieli przez ADD strumienia, a nie reprezentanta!

Reprezentantemnależy się posługiwać tylko wtedy, gdy potrzebuje się konkretnego przykładu lub danych. Z zapasami nie warto tak robić, szczególnie w typach produkcji, gdzie szybko można się pogubić w zależnościach i obliczeniach.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39723 )
Array ( [docId] => 39723 )