Zalety integracji WMS z innymi aplikacjami IT

Data: 25-10-2016 r.

System WMS można zintegrować z innymi aplikacjami IT wykorzystywanymi przez przedsiębiorstwa w sferze logistyki. W firmach świadczących usługi logistyczne systemy WMS stanowią często rozwiązania wspierające działanie systemu do zarządzania całym przedsiębiorstwem – klasy ERP. Te systemy powinny być ze sobą ściśle zintegrowane, czyli powinna funkcjonować sprawna wymiana danych, oparta na ujednoliconych standardach przekazywania informacji.

Współczesne oprogramowanie zapewnia zwykle obsługę zróżnicowanych danych, pochodzących z różnych źródeł i zapisanych w różnych formatach. Informacje te są swobodnie przenoszone z modułu do modułu, co pozwala na całkowite automatyzowanie ruchu produktów w magazynach z wykorzystaniem oprogramowania WMS.

 

Ścisła integracja z ERP zapewnia również zarządzanie magazynem w ujęciu księgowym (ilość, wartość), z możliwością ewidencjonowania towaru na podstawie miejsca składowania. Stany magazynowe w systemie WMS zapisywane są np. wg określonych lokalizacji, wg partii czy dat przydatności.

Bez wykorzystania systemu automatycznej identyfikacji (kody kreskowe) i mobilnych urządzeń obsługa takiego magazynu jest niezwykle trudna. Dlatego systemy WMS zawierają moduły na terminale radiowe, z wbudowanym czytnikiem kodów kreskowych oraz na tablety wyposażone w czytnik kodów kreskowych podłączany przez Bluetooth.

W oferowanych na rynku systemach WMS pożądaną funkcją staje się sterowanie automatyką, choć jeszcze nie jest to standard. Do sterowania automatyką w magazynie najczęściej używa się systemu klasy MFC (Material Flow Control), który jest bezpośrednio zintegrowany z systemem WMS. Instalacje automatyki magazynowej zazwyczaj wyposażone są w autorskie, opracowane fabrycznie systemy sterowania przepływem materiałów, zaprogramowane w ścisłym powiązaniu z konkretnym rozwiązaniem automatycznym (dostosowane do konkretnej instalacji) i sterownikami PLC. System WMS obejmuje procedurami wszystkie zarządzane obszary, w tym także strefy obsługiwane przez instalacje automatyczne.

Zgodnie z raportem BofA Merrill Lynch na temat robotyzacji gospodarki „Robot Revolution – Global Robot & AI Primer” (3.11.2015) rozwój robotyki rozpoczął tzw. czwartą rewolucję przemysłową (Przemysł 4.0). Mowa o strukturze, w ramach której firmy używają sensorów, oprogramowania, Internetu Rzeczy oraz samouczących się maszyn do zbierania oraz analizowania ogromnych strumieni danych w celu ulepszania przemysłowego łańcucha wartości oraz optymalizacji efektywności.

Elżbieta Jaworska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39645 )
Array ( [docId] => 39645 )