Czym jest absencja

Kategoria: Czas pracy
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 22-06-2012 r.

Absencja jest zjawiskiem mającym negatywny wpływ na przedsiębiorstwo. Powoduje ona zaburzenia w harmonogramie pracy i ogranicza wydajność tej pracy. Jej występowanie może mieć wiele przyczyn, a jej stopień przypadający na jednego pracownika, jest regulowany odgórnie przez Kodeks Pracy.

Absencja

Absencja to inaczej nieobecność w miejscu pracy, bez podziału na usprawiedliwioną i nieusprawiedliwioną. Dopuszczalna absencja przypadająca na pracownika jest regulowana przez Kodeks Pracy, który określa, ile razy w roku pracownik może opuścić dzień pracy.

Spowodowana może być przez wiele czynników m.in. konflikty w pracy, nieodpowiednie zarobki, brak sprzyjającej atmosfery, nieodpowiednie zabezpieczenia w miejscu pracy zagrażającym życiu i zdrowiu. Prowadzi to do zaburzeń motywacji, które objawiać mogą się właśnie absencją.

 

Urlop i choroba

Najczęściej absencja spowodowana urlopem wypoczynkowym, wychowawczym, macierzyńskim, okolicznościowym i bezpłatnym. Natomiast absencja chorobowa najczęściej dotyczy, absencji z powodu choroby własnej, opieki nad innym członkiem rodziny lub z tytułu opieki nad dzieckiem.

Urlop macierzyński z oczywistych względów przysługuje jedynie kobiecie. W czasie pierwszego porodu kobieta otrzymuje osiemnaście tygodni urlopu, a z każdym następnym okres ten wzrasta do dwudziestu. W przypadku ciąży mnogiej zwolnienie przysługuje na okres dwudziestu ośmiu tygodni.

Z urlopem wypoczynkowym mamy do czynienia, kiedy absencja pracownika spowodowana jest koniecznością regeneracji sił. Kodeks Pracy podaje jego zakres od dwudziestu dni dla pracowników ze stażem mniejszym niż dziesięć lat oraz dwadzieścia sześć dni, dla wszystkich ze stażem większym. Ten typ urlopu popularny jest wśród pracowników fizycznych, ale coraz częściej udzielany jest również pracownikom umysłowym, narażonym przeważnie na duży stres.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25932 )
Array ( [docId] => 25932 )