TSUE o udzielaniu dobowego odpoczynku

Kategoria: Czas pracy
Data: 03-03-2023 r.

Zupełnie jasne jest, że pracownik ma prawo do odpoczynku dobowego. Podobnie jego prawem jest odpoczynek tygodniowy. Co jednak w sytuacji, gdy odpoczynek dobowy przysługiwałby bezpośrednio przed odpoczynkiem tygodniowym? Czy sytuację pracownika zmienia fakt, że prawo krajowe przewiduje dłuższy wymiar odpoczynku tygodniowego niż ten przewidziany w prawie Unii Europejskiej? Na te pytania odpowiedział Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 2 marca 2023 r. 

Kwestia odpoczynku dobowego i jego powiązania z odpoczynkiem tygodniowym trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ze względu na spór pracownika z węgierskim narodowym przedsiębiorstwem kolejowym. Maszynista zakwestionował praktykę pracodawcy, zgodnie z którą jeśli odpoczynek dobowy przysługiwał tuż przed okresem odpoczynku tygodniowego bądź też tuż przed urlopem, albo następował zaraz po wskazanym czasie, pracodawca nie udzielał mu wymaganego odpoczynku dobowego. 

Zgodnie z przepisami odpoczynek dobowy powinien wynosić 11 godzin na każde 24 godziny. Przedsiębiorstwo, które nie stosowało tej zasady, zasłaniało się argumentacją dotyczącą wymiaru czasu odpoczynku tygodniowego. Zgodnie z jego twierdzeniami, jeśli układ zbiorowy pracy przewiduje o co najmniej 42 godziny dłuższy czas odpoczynku tygodniowego niż minimalny, zagwarantowany w prawie UE, to nie można mówić o pokrzywdzeniu pracownika, nawet jeśli odpoczynek dobowy nie zostanie udzielony. 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie zgodził się jednak z tą argumentacją. Zarówno odpoczynek dobowy jak i odpoczynek tygodniowy ma swój cel, a te cele są odrębne. Pierwszy z nich pozwala pracownikowi opuścić pracę na określoną liczbę godzin w okresie przypadającym tuż po pracy. Natomiast drugi ma umożliwić odpoczynek w każdym siedmiodniowym okresie. Pracownik musi mieć zagwarantowane prawo zarówno do pierwszego jak i do drugiego z nich. 

Ważne: Odpoczynek dobowy i tygodniowy to dwa niezależne uprawnienia pracownika. Każde z nich ma odrębny cel. 

Trybunał Sprawiedliwości podkreślił, że regulacja zgodnie z którą, odpoczynek dobowy miałby stanowić jedynie część składową odpoczynku tygodniowego, sprowadzałaby się do rozwiązania, które całkowicie pozbawia pracownika możliwości korzystania z odpoczynku dobowego. 

Ważne: Okres odpoczynku dobowego nie jest częścią okresu odpoczynku tygodniowego. Oba okresy powinny być zsumowane. Nawet w takiej sytuacji, gdy oba okresy następują bezpośrednio po sobie. 

Odnosząc się do argumentacji pracodawcy - TSUE zaznacza, że korzystniejsze niż w dyrektywie regulacje krajowe dotyczące odpoczynku tygodniowego, nie mogą pozbawić pracownika możliwości korzystania z odpoczynku dobowego. 

Źródło:

Komunikat prasowy nr 39/23 z 2 marca 2023 r. dotyczący wyroku w sprawie C-477/21 opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - portal curia.europa.eu

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42721 )
Array ( [docId] => 42721 )