Expose Premiera: będziemy bronić miejsc pracy

Kategoria: Czas pracy
Data: 12-10-2012 r.

Lekarstwem na kryzys, według Donalda Tuska, jest przede wszystkim inwestycja w zatrzymanie a wręcz obniżenie bezrobocia. Propozycje dotyczą m.in. zmian w czasie pracy czy wydłużenia urlopów macierzyńskich.

Podczas dzisiejszego expose premier Donald Tusk przedstawił propozycje rządowe dotyczące utrzymania miejsc pracy w kryzysowym 2013 r. Dotyczyły one głównie kwestii związanych z uelastycznieniem czasu pracy, ozusowaniem tzw. umów śmieciowych, a także problemu powrotu pracowników-rodziców do pracy zawodowej.

Dłuższe okresy rozliczeniowe i ruchomy system czasu pracy

Rząd proponuje powrót niektórych rozwiązań z tzw. pierwszej ustawy antykryzysowej, dotyczących m.in. możliwości wydłużania okresów rozliczeniowych do 12 miesięcy.

Na planowaniu pracy przez okres 12 miesięcy mają zyskać pracodawcy, którzy będą mogli tworzyć elastyczne grafiki czasu pracy a co za tym idzie:

  • dostosowywać czas pracy do sezonowości pracy czy częstotliwości otrzymywanych zamówień, itp., a także
  • częściej rekompensować pracę nadliczbową czasem wolnym, co ogranicza koszty zatrudniania pracowników.

W planach na 2013 r. jest także wprowadzenie tzw. ruchomego systemu czasu pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy mogliby przychodzić do pracy w określonym przedziale czasowym (np. między 8:00 a 10:00) i wychodzić po zakończeniu „dniówki” – czyli najczęściej po 8 godzinach. Ruchomy system czasu pracy pozwala na rzadsze łamanie doby pracowniczej, o ile decyzja co do konkretnej godziny rozpoczynania pracy w tym przedziale jest podejmowana samodzielnie przez pracownika.

Urlop macierzyński do 12 miesięcy

Premier proponuje także wydłużenie okresu urlopu macierzyńskiego. Po urodzeniu jednego dziecka rodzice (pracownica i pracownik) mieliby w sumie nawet 12 miesięcy do wykorzystania na opiekę nad dzieckiem.

 

Niemniej jednak, już na początku musieliby oni zdecydować, czy chcą wykorzystywać dłuższy urlop macierzyński czy w dotychczasowym wymiarze. Konsekwencją takiej decyzji będzie otrzymywanie 100% zasiłku macierzyńskiego (przy półrocznym urlopie) lub 80% zasiłku (przy urlopie trwającym cały rok).

Pracownik, który zdecyduje się na dłuższy urlop macierzyński będzie też dłużej chroniony przed zwolnieniem. Warunkiem korzystania z takiego urlopu jest oczywiście pozostawanie w stosunku pracy. Osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne nie będą miały takiego prawa.

Więcej miejsc w żłobkach i przedszkolach

Zdaniem Premiera, do 2015 r. każde dziecko będzie miało miejsce w żłobku. Takie działanie pozwoli pracownikom na szybszy powrót do pracy a pracodawcom na „odzyskanie” podwładnych.

Aby zrealizować ten cel, rząd planuje zmienić sposób finansowania budowania nowych żłobków. Samorządy będą musiały zainwestować tylko 20% całej kwoty, resztę pokryje państwo. Na takich samych zasadach dofinansowywani będą również prywatni przedsiębiorcy, którzy zadeklarują chęć prowadzenia żłobka czy przedszkola.

Bez ZUS na umowy śmieciowe

Podczas swojego expose Premier zwrócił uwagę, że 2013 r. to nie czas na zwiększanie kosztów zatrudnienia. W związku z tym nie będzie propozycji nakładania lub zwiększania składek ZUS na popularne dziś umowy śmieciowe, czyli zlecenia oraz umowy o dzieło.

Oznacza to, że pracodawcy nie muszą się obawiać zwiększenia nadkładów na zatrudnianie osób na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25965 )
Array ( [docId] => 25965 )