Uprawnienia rodzicielskie po zmianach kp - wątpliwości w praktyce

Data: 08-06-2023 r.

Zazwyczaj tak jest, że nowe przepisy najskuteczniej weryfikuje praktyka ich stosowania. W przypadku prawa pracy takiej weryfikacji dokonują siłą rzeczy pracodawcy i działy kadr. Oni także musieli się zmierzyć z nowymi uprawnieniami rodzicielskimi, wprowadzonymi do Kodeksy pracy, które obowiązują od 26 kwietnia. Jakie wątpliwości przyniosły pierwsze tygodnie ich stosowania? 

Urlop rodzicielski i urlop przysługujący w przypadku adopcji dziecka lub jego przyjęcia na wychowanie od 26 kwietnia 2023 r. są dłuższe. Problemem może być jednak ocena, czy w przypadku gdy pracownik korzystał z jednego z tych urlopów jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji Kodeksu pracy, a w dniu jej wejścia w życie - nadal miał do tego urlopu prawo, może wykorzystać nowy wymiar urlopu? Na to pytanie odpowiedziała niedawno Państwowa Inspekcja Pracy, analizując sytuację pracownika, który miał prawo do urlopu rodzicielskiego od 2 sierpnia 2022 r. do dnia wejścia w życie ustawy. Czy w takim przypadku terminy określone w nowych art. 182/1a i 183 kp także go dotyczą? PIP odpowiedział, że taki pracownik może skorzystać z wyższego wymiaru urlopu rodzicielskiego. 

 

Ważne: Rodzice, którzy którzy mieli uprawnienie do urlopu rodzicielskiego lub jego części, bądź korzystali z takiego urlopu w okresie od dnia 2 sierpnia 2022 r. do dnia 26 kwietnia 2023 r. mogą korzystać z nowego wymiaru urlopu rodzicielskiego na podstawie przepisów przejściowych.  

Przy okazji urlopu rodzicielskiego warto także zwrócić uwagę na regulację dotyczącą 9 tygodni urlopu rodzicielskiego (w ramach kodeksowego wymiaru urlopu), które przysługuje każdemu z rodziców. Jest to jego wyłączne prawo, którego nie można przenieść na drugiego rodzica. Ta regulacja zrodziła pytanie o sytuację rodziców, którzy wspólnie dzielą się urlopem rodzicielskim w podstawowym wymiarze. 

Ważne: Państwowa Inspekcja Pracy podkreśla, że jeśli każde z rodziców skorzystało z co najmniej 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, to pozostały czas mogą dowolnie między sobą podzielić, oczywiście do momentu w którym dziecko nie ukończyło 6 lat. 

Źródło:

Informacja opublikowana w bazie wiedzy przygotowanej przez Państwową Inspekcję Pracy opublikowanej na jej oficjalnej stronie internetowej - portal pip.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43059 )
Array ( [docId] => 43059 )