Urlop rodzicielskich po zmianach Kodeksu pracy

Data: 27-03-2023 r.

Prezydent podpisał 23 marca nowelizację ustawy - Kodeks pracy. Nowe przepisy wprowadzają do polskiego porządku prawnego dwie unijne dyrektywy: work-life balance i tzw. dyrektywę rodzicielską. Z uzasadnień do nowych regulacji wynika, że ich celem jest m.in. zagwarantowanie pracującym rodzicom takich rozwiązań, które pozwolą im pogodzić życie rodzinne z życiem zawodowym. 

Minister rodziny i polityki społecznej oceniła, że nowe przepisy mają nie tylko ułatwić godzenie życia zawodowego z prywatnym, w tym także z obowiązkami rodzicielskimi, lecz także mają zagwarantować osiągnięcie równości kobiet i mężczyzn. Równość postrzegana jest przez pryzmat szans na rynku pracy i traktowania w miejscu pracy. Przepisy wejdą w życie 21 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

 

Przepisami, które mają to zagwarantować są regulacje poświęcone urlopowi ojcowskiemu, rodzicielskiemu i opiekuńczemu, a także elastycznej organizacji pracy dla pracowników opiekunów i rodziców. Przepisy mają też zmusić rodziców, do równego dzielenia się obowiązkami rodzicielskimi. 

Po wejściu w życie nowych przepisów, prawo do urlopu rodzicielskiego nie będzie już uzależnione od pozostawania matki dziecka w zatrudnieniu w dniu porodu, a tym samym od posiadania ubezpieczenia w dniu porodu. Rozumieć to należy w ten sposób, że ojciec dziecka będzie mógł skorzystać z urlopu rodzicielskiego nawet wówczas, gdy matka dziecka w dniu porodu nie podlegała ubezpieczeniu chorobowemu. 

Każde z rodziców będzie miało nieprzenoszalną część urlopu rodzicielskiego wynoszącą 9 tygodni. Ma to właśnie skłonić do równego dzielenia się obowiązkami rodzicielskimi i poniekąd zmusić ojców, do czynnego udziału w wychowaniu dzieci i nawiązywaniu z nimi relacji w pierwszym okresie życia. 

Zasiłek macierzyński przysługujący w trakcie całego okresu urlopu rodzicielskiego będzie wynosił 70% podstawy wymiaru zasiłku. 

Urlop rodzicielski ma być udzielany jednorazowo albo w częściach, których jednak nie może być więcej niż 5. Nie można z niego skorzystać później niż do końca roku kalendarzowego w którym dziecko ukończy 6. rok życia. Zatem pracownicy mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego w dowolnym terminie, jeśli tylko zmieszczą się w granicy wyznaczonej przez wiek dziecka. 

Jeśli pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który tego urlopu udziela, to wymiar urlopu ulega wydłużeniu. Wydłużenie będzie proporcjonalne do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu. 

Pracownicy, którzy przyjęli dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, mogą po zmianach korzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 41 tygodni - jeśli przyjęli jedno dziecko, bądź 43 tygodni jeśli jednocześnie przyjęli na wychowanie więcej niż jedno dziecko, natomiast jeśli dziecko jest starsze - do ich dyspozycji pozostaje 38 tygodni. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl
Informacja prasowa o ustawie z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP - portal prezydent.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42792 )
Array ( [docId] => 42792 )