Do 31 maja trzeba przekazać pierwszą część odpisu na ZFŚS

Data: 23-05-2022 r.

Generalną zasadą jest, że odpisy za dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. Jednak do 31 maja musi wpłacić kwotę stanowiącą 75% tych odpisów. 

Odpisy w 2022 r. 

Zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2022 r. podstawą ustalania wysokości odpisów na ZFŚS jest przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r. Wynosi ono 4 434,58 zł. 

 

Wysokość odpisu podstawowego wynosi 37,5% przeciętnego wynagrodzenia o którym mowa. Szczegółowe rozwiązania dotyczą pracowników młodocianych (5%, 6% i 7% w zależności od roku nauki, na jednego pracownika), pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze (50%), pracowników ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (odpis powiększony o 6,25% wynagrodzenia).

Ważne: Środki przekazywane przez pracodawcę na konto Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są zaliczane do kosztów działalności. W kosztach uzyskania przychodów można je ująć dopiero w momencie wpłaty środków na rachunek ZFŚS.

Obowiązek utworzenia ZFŚS

Pracodawcy, którzy na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego zatrudniają co najmniej 50 pracowników, mają obowiązek utworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Jeśli powyżej 20 ale mniej niż 50 pracowników - obowiązek powstanie, gdy o utworzenie funduszu będzie wnioskować zakładowa organizacja związkowa. 

Liczbę pracowników przelicza się na pełne etaty. Z punktu widzenia obowiązków dotyczących utworzenia funduszu nie ma znaczenia zmiana liczby pracowników już w trakcie roku. 

Liczba pracowników nie zawsze decyduje o obowiązku utworzenia ZFŚS. Niezależnie od niej, nie mają wyboru pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i zakładów samorządowych. 

Zwolnienie z obowiązku

Istnieje możliwość nieutworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych mimo obowiązku związanego z liczbą pracowników. Będzie tak w sytuacji, gdy u pracodawcy funkcjonuje układ zbiorowy pracy, w którym strony zgodnie podjęły decyzję o rezygnacji z funduszu. 

Środki przekazywane na rachunek bankowy ZFŚS są administrowane przez pracodawcę. Jeśli nie zostaną wykorzystane w danym roku - przechodzą na następny. Zasadą jest, że mają być one przeznaczone na cele socjalne. 

Nawet w sytuacji, gdy pracodawca na podstawie przepisów i po porozumieniu z organizacją związkową bądź reprezentacją pracowników, zdecyduje o zlikwidowaniu ZFŚS to zgromadzone środki, aż do ich wyczerpania muszą być nadal wykorzystywane na działalność socjalną. 

Źródło:

Informacja opublikowana w serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy - portal biznes.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41842 )
Array ( [docId] => 41842 )