Obowiązki pracodawcy podczas upałów

Data: 27-06-2022 r.

Sezon letni to nie tylko czas upałów, to także czas w którym mimo wysokich temperatur wielu pracowników świadczy pracę. Warto pamiętać, że każdy pracodawca ma w tym okresie dodatkowe obowiązki. 

W związku z pojawieniem się wyższych temperatur, o respektowanie prawa pracowników do odpowiednich warunków pracy apelował ostatnio Główny Inspektor Pracy. 

Temperatura w pomieszczeniach

Ważne jest także stworzenie odpowiednich warunków do pracy np. w pomieszczeniach biurowych. Urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne powinny być czyste i świeże, a strumień powietrza nie prowadził do wyziębienia pomieszczeń, ani nie był skierowany bezpośrednio na osoby pracujące. Warto zadbać o to, by okna były chronione przed nadmiernym nagrzewaniem (rolety, żaluzje). 

Upały to czas, w którym więcej uwagi warto poświęcić pracownicom w ciąży czy karmiącym piersią.

Ważne: Nie można zatrudniać pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni, a wilgotność 65%.

Prawo do napojów

Podstawowym obowiązkiem pracodawców, gdy temperatura otoczenia wzrasta, jest zapewnienie zimnych napojów dla pracowników. Przy czym warto zaznaczyć, że obowiązek ten pojawia się w przypadku przekraczania 28 stopni Celsjusza na stanowiskach pracy oraz 25 stopni w przypadku prac na otwartej przestrzeni. 

Nie ma wskazanego minimum napojów w takiej sytuacji - powinny być dostępne stale i w takiej ilości, by zaspokoić potrzeby pracowników. 

Cele higieniczne

Limit 90 litrów wody dziennie na każdego pracownika dotyczy wody do celów higienicznych zapewnianej w przypadku wykonywania pracy brudzącej w wysokiej temperaturze oraz pracy wymagających zapewnienia należytej higieny procesów technologicznych. 

Odpoczynek i odzież 

Pracownicy wykonujący swoje obowiązki na otwartej przestrzeni muszą mieć zapewnione zacienione miejsce odpoczynku. PIP przypomina, że w takiej sytuacji warto także zadbać o nakrycia głowy i przewiewne ubrania, a jeśli to możliwe pozwolić świadczyć pracę w chłodniejszych porach dnia. 

Przerwy regeneracyjne

Warto rozważyć wprowadzenie przerw na odpoczynek od upału i możliwość skrócenia czasu pracy w naprawdę gorące dni. To ułatwi pracownikom regenerację, a dzięki temu zwiększy ich wydajność. Należy jednak pamiętać, że w pracodawca, który sięgnie po tego rodzaju rozwiązanie nie ma prawa obniżyć należnego pracownikowi wynagrodzenia za pracę. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Państwowej Inspekcji Pracy - portal pip.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41955 )
Array ( [docId] => 41955 )