Państwowa Inspekcja Pracy w swoim wyjaśnieniu nie pozostawia wątpliwości, że osoby pozostające ze sobą w związku partnerskim, traktowane są w polskim prawie jako osoby obce. Nie ma znaczenia płeć partnerów - niezależnie od niej, żaden przepis nie potraktuje partnera jako osoby bliskiej. Nawet w tak prozaicznych sprawach, jak wzajemna pomoc w pracy.
W związku partnerskim nie można sobie pomagać w handlu w niedzielę
Pozostawanie w związku partnerskim nie pozwala na skorzystanie z pomocy osoby bliskiej podczas pracy w sklepie otwartym w niedzielę. Potwierdza Państwowa Inspekcja Pracy w swoich wyjaśnieniach opublikowanych pod koniec lutego 2022 r. dotyczących przepisów o zakazie handlu w niedzielę.
Jakie sklepy są otwarte w niedzielę?
W wykazie podmiotów, których nie dotyczy niedzielny zakaz handlu zawartym w art. 6 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni znajduje się placówka handlowa prowadzona przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Może on jednak poprosić o nieodpłatną pomoc osoby bliskie enumeratywnie wskazane w katalogu zawartym w art. 6 ust 4. wskazanej ustawy.
W niedzielę niehandlową przedsiębiorca może skorzystać z pomocy jedynie: małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków, dziadków. Istnieje jeszcze dodatkowy warunek skorzystania z takiej pomocy - będzie ona możliwa, gdy osoby te nie są zatrudnione w tej placówce handlowej.
Przedsiębiorca nie może skorzystać z nieodpłatnej pomocy w pracy w sklepie otwartym w niedzielę jakiejkolwiek osoby spoza wskazanego katalogu. Zabrania tego dodatkowo art. 4 omawianej ustawy. Tym samym, przedsiębiorca pozostający w związku partnerskim, nie będzie mógł poprosić swojego partnera o pomoc w pracy.
Kara za złamanie zakazu handlu
Prawodawca bardzo poważnie podchodzi do niedzielnego zakazu handlu. Już w samej ustawie przewidział przepisy karne, które grożą mandatem w wysokości od 1 000 do 100 000 zł.
Można także zostać ukaranym za przestępstwo, bo art. 218a kk przewiduje karę grzywny albo karę ograniczenia wolności za złośliwe lub uporczywe powierzanie pracy w niedzielę lub święta pracownikowi lub osobom zatrudnionym.
Zniesienie zakazu handlu w województwie podkarpackim i lubelskim
Rzecznik Rządu ogłosił, że w województwach podkarpackim i lubelskim sklepy mogą być otwarte w niedzielę. Ma to dotyczyć głównie placówek handlowych znajdujących się blisko granicy. O tym wyłączeniu póki co milczą przepisy - pojawiło się jedynie ogłoszenie i deklaracja, że stosowna regulacja prawna niebawem się pojawi. Wyjątek wprowadzony jest ze względu na sytuację uchodźców z Ukrainy. O wprowadzenie takiego rozwiązania apelowała Minister Rodziny i Polityki Społecznej.
Źródło:
Baza wiedzy Państwowej Inspekcji Pracy - www.pip.gov.pl
oprac. red.
