Wystawienie świadectwa pracy

Autor: Pudzianowska Aleksandra
Data: 11-04-2012 r.

W przypadku umowy na czas nieokreślony pracodawca powinien wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu zakończenia stosunku pracy. Jeżeli z jakichś obiektywnych przyczyn (np. choroba) nie jest to możliwe – pracodawca ma obowiązek przesłać świadectwo pracy w terminie 7 dni. Pracodawca musi je więc wysłać na tyle wcześnie, żeby w ciągu tygodnia świadectwo dotarło.

Data wystawienia świadectwa pracy

Przy miesięcznych okresach wypowiedzenia może się zdarzyć, że kalendarzowo ostatnim dniem Twojej pracy jest niedziela albo święto. Jeżeli co do zasady nie pracujesz w niedziele lub święta, ciężko będzie wydać Ci świadectwo w dniu zakończenia pracy. Dlatego też w praktyce przyjmuje się, że pracodawca będzie mógł wydać Ci świadectwo przed tą datą, ale w ostatnim dniu faktycznego świadczenia pracy. W takiej sytuacji, powinieneś otrzymać świadectwo już po zakończeniu dniówki.

W związku z tym w świadectwie powinna być wpisana faktyczna data jego sporządzenia. Sprawdź jednak koniecznie, czy w rubryce dotyczącej zakończenia stosunku pracy, został wpisany ostatni dzień miesiąca. Jeżeli pracodawca się pomylił i odruchowo wpisał tam datę wystawienia świadectwa, musisz poprosić o sprostowanie dokumentu.

Odbiór świadectwa pracy

Nie musisz sam odbierać świadectwa od pracodawcy, możesz upoważnić do tego inną osobę. Musisz ją jednak „wyposażyć” co najmniej w pisemne upoważnienie z Twoim podpisem.

W przypadku, gdy z jakiś obiektywnych powodu nie możesz odebrać świadectwa pracy, pracodawca będzie musiał je przesłać w ciągu 7 dni.

Pudzianowska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26726 )
Array ( [docId] => 26726 )