Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

Autor: Trochimiuk Anna
Data: 06-04-2012 r.

W dniu rozwiązania umowy o pracę należy m.in. rozliczyć urlop wypoczynkowy pracownika. Jeżeli pracownik nie wykorzystał całego urlopu wypoczynkowego do dnia rozwiązania umowy o pracę, należy wypłacić mu ekwiwalent. Dowiedz się, czy, aby uniknąć konieczności wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, pracodawca może jednostronnie wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia?

Rozliczenie urlopu wypoczynkowego

Jeżeli pracownik w związku z rozwiązaniem umowy o pracę nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego, do którego nabył prawo u danego pracodawcy, należy wypłacić mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. Z obowiązku wypłacenia ekwiwalentu zwalnia pracodawcę udzielenie w całości urlopu wypoczynkowego, zanim umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu.

Jednostronne udzielenie urlopu

W okresie wypowiedzenia pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego i w tej sytuacji pracownik nie może odmówić pójścia na urlop.

 

Okoliczności uniemożliwiające korzystanie z urlopu

Może jednak zdarzyć się tak, że pracownik w czasie okresu wypowiedzenia zachoruje i nie będzie mógł w naturze wykorzystać urlopu wypoczynkowego. W tej sytuacji nie będzie możliwości przesunięcia urlopu na termin późniejszy, tylko powstanie obowiązek wypłaty ekwiwalentu.

Trochimiuk Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26886 )
Array ( [docId] => 26886 )