Opel Agila

Kategoria: Autosegment B
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 30-06-2012 r.

Opel Agila to małe auto zaliczane do segmentu B. Agila B, czyli druga generacja modelu, pojawiła się w sprzedaży w 2008 roku jako następca Opla Agili A, czyli pierwszej generacji modelu, będącej bliźniaczym autem Suzuki WagonR+. Agila B, to z kolei bliźniacza odmiana Suzuki Splash.

Agila II generacji, oznaczona symbolem B, pojawiła się w sprzedaży w 2008 roku, jako następca produkowanego w latach 2000-2008 modelu Agila A. Opel Agila I i II generacji, to auta powstałe w wyniku współpracy Opla z japońskim Suzuki. Spokrewnione ze sobą auta powstają w jednej fabryce Suzuki, w węgierskim Esztergom.

O ile Agila I generacji miała pudełkowaty kształt, który nie każdemu przypadłby do gustu, o tyle Agila B przypomina wyglądem minivana i z przodu wygląda nawet nieco ładniej niż bliźniaczy Suzuki Splash. Wnętrze nowej Agili także jest dużo bardziej interesujące, niż jej kwadratowej poprzedniczki i łączy zalety auta miejskiego oraz minivana.

Użytkownicy Opla Agili chwalą dużą ilość miejsca, jakie auto oferuje kierowcy i pasażerom. Na pochwałę zasługuje także dobra widoczność z kabiny w każdym kierunku oraz dobra ergonomia. Zużycie paliwa i koszty eksploatacji są na zadowalającym poziomie. Minusem Agili jest za to według jej użytkowników zbyt mało wydajna wentylacja oraz ogrzewanie.

Najwięksi rynkowi rywale Opla Agili, to m.in. bliźniaczy Suzuki Splash oraz: Opel Corsa, Renault Clio, Fordy Fiesta i Fusion, Seat Ibiza, Peugeot 207 a teraz nowy 208, Toyota Yaris, Honda Jazz, Skoda Fabia, Fiat Punto Evo/Grande Punto, Suzuki Swift, Kia Rio oraz Hyundai i20. Nowe Ople Agila nie są obecnie oferowane w Polsce.

Ceny używanych Opli Agila I generacji z 2002 roku, wahają się od 6 do nawet 12 tys. zł w zależności od przebiegu auta, jego stanu technicznego itp. Można przy tym znaleźć w miarę zadbane auto od pierwszego właściciela, kupione w polskim salonie. 5-letnie auto z 2007 roku, to wydatek rzędu 13-17 tys. złotych. Używana Agila B z 2009 roku, to wydatek rzędu co najmniej ok. 20 tys. zł, przy tym zdarzają się i egzemplarze kosztujące 28 tys. zł. Kwota ok. 24-25 tys. zł pozwolić powinna jednak na zakup auta zadbanego z udokumentowanym pochodzeniem i od pierwszego właściciela, który kupił nowe auto w polskim salonie.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27419 )
Array ( [docId] => 27419 )