Opel Corsa

Kategoria: Autosegment B
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 30-06-2012 r.

Opel Corsa to jeden z najpopularniejszych przedstawicieli segmentu B, czy klasy aut małych jednocześnie jeden z najlepiej sprzedających się modeli Opla na świecie. Corsa I generacji oznaczona literą A, zadebiutowała w 1983 roku. Obecnie w sprzedaży dostępna jest Corsa D czwartej już generacji, produkowana od 2006 roku.

Opel Corsa to bardzo liczący się gracz w mocno obsadzonym segmencie małych samochodów. Pierwsza generacja, czyli Corsa A, produkowana była w latach 1982-1993 i sprzedała się w liczbie ok. 15 mln sztuk na całym świecie. Corsa B, to lata 1993-2000. W latach 2000-2006 produkowano Corsę C, czyli III generacji. Od 2006 roku produkowana jest Corsa D, która opracowana została wspólnie z Fiatem (dzieli platformę podłogową z modelem Grande Punto). Corsa występuje zwykle jako 3 i 5-dzrwioy hatchback, zaś na wybranych rynkach także jako mały sedan, w Polsce raczej nieznany.

Atuty Opla Corsy niezależnie od generacji zawsze były i pozostały te same: praktyczne nadwozie i wnętrze, dobry stosunek jakości do ceny auta oraz rozsądne koszty eksploatacji i dobra ergonomia. Użytkownicy Corsy narzekają na słabe wyciszenie kabiny pasażerskiej oraz mało precyzyjne skrzynie biegów. Najwięksi rynkowi rywale Opla Corsy, to m.in.: Renault Clio, Ford Fiesta, Volkswagen Polo, Peugeot 207 a teraz nowy 208, Citroen C3, Toyota Yaris, Honda Jazz, Skoda Fabia, Fiat Punto Evo/Grande Punto, Kia Rio oraz Hyundai i20.

Żeby stać się w Polsce właścicielem nowego Opla Corsy D, trzeba dysponować kwotą co najmniej 44 250 zł, co pozwoli na zakup auta w wersji trzydrzwiowej w specyfikacji wyposażenia Edition 150 z silnikiem benzynowym 1.2 70 KM Twinport Ecotec, zaś bardziej atrakcyjna i ładniejsza wersja 5-drzwiowa z tym samym silnikiem i wyposażeniem kosztować będzie 45 550 zł. Lepiej wyposażona odmiana Enjoy z 5-drzwiowym nadwoziem i silnikiem benzynowym 1.4 100 KM Twinport Ecotec i automatem kosztuje 51 tys. zł, zaś z silnikiem wysokoprężnym 1.3 75 KM CDTI Ecotec 52 900 zł.

Ceny używanych Opli Corsa C, czyli III generacji, zaczynają się od ok. 7-8 tys. zł za auta wyprodukowane w 2000 roku. Kwota 16-17 tys. zł pozwoli na zakup Corsy C z 2006 oku, czyli końcówki produkcji tej generacji modelu. Używane Corsy D kosztują od 18-19 tys. zł za auta z 2007 roku. Uważajmy jednak przed zakupem, gdyż Ople Corsa D, zresztą C także, to popularne w Polsce auto flotowe czyli służbowe.

Duża część auta z rynku wtórnego została także sprowadzona przez indywidualnych importerów w celu osiągnięcia szybkiego zysku małym kosztem – pamiętajmy o tym szukając auta dala siebie. Można jednak znaleźć zadbane Corsy C i D z polskiego salonu i od pierwszego właściciela.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27433 )
Array ( [docId] => 27433 )